"V úterý večer byla nákaza potvrzena, hned ráno jsme přistoupili k likvidaci," uvedl ředitel Krajské veterinární správy Pardubice Josef Boháč. Virus, který se poprvé v Evropě objevil v roce 2009, velké mrazy nezastavily. Naopak – výrazné oteplení by mohly omezit šíření nákazy. Přenášejí jej volně žijící ptáci. Ochozský chovatel, podle Boháče chov nezabezpečil tak, aby zamezil styku s volně žijícími ptáky.

Kolem ohniska vznikla dvě pásma. Tříkilometrové ochranné pásmo zasahuje katastrální území Ctětína, Českých Lhotic, Hodonínu u Nasavrk, samotných Nasavrk, Ochozi, Podlíšťan, Švihova, Vížek a části Žumberku vymezenou potokem Ležák. Do pásma dozoru spadají další desítky obcí v okruhu deseti kilometrů od Ochozi. Mezi nimi jsou například Slatiňany, Chrast, Trhová Kamenice nebo i část Chrudimi.

Mapa ochranného pásma a pásma dozoru

Vedení obcí spadajících do ochranného pásma musí nejpozději do pondělí pořídit soupis všech hospodářství, kde jsou ptáci chovaní v zajetí a zajistit nepropustné kontejnery, do kterých by se ukládala těla uhynulých opeřenců. Podle tajemníka Pavla Nováka se v Nasavrkách a okolí budou nádoby rozvážet dnes při pořizování soupisu chovů ptactva v zajetí. 

Aktuální povinnosti

Majitelé musí zamezit kontaktu svého chovu s volně žijícími ptáky, a to i s jejich trusem, který by mohl spadnout třeba do krmiva nebo vody. Ptactvo je třeba uzavřít do budov v hospodářství, kde se chovají, a okna i větrací otvory zajistit sítí.

Chovatelé musejí sledovat zdravotní stav svého ptactva a neprodleně hlásit každé zvýšení nemocnosti, úmrtnosti nebo významný pokles produktivity krajské veterinární správě na telefonní čísla: 466 768 670, 777 303 010, 777 783 312 nebo 773 851 059.

Plné znění nařízení veterinární správy si můžete přečíst zde.

Mezi majiteli chovů se nyní šíří nejistota: "Ale to víte, že se bojím. Mám jen tři kachny a sedm slepic, ale špatně bych nesla, kdyby musely kvůli nákaze ptačí chřipkou umřít," říká třeba Marta Pokorná.

Druhý výskyt v kraji

Jak dále uvádí Josef Boháč, jde o druhé ohnisko ptačí chřipky v Pardubickém kraji, první bylo na Orlickoústecku. Ohnisko ptačí chřipky veterináři už dřív potvrdili v Koldíně. První únorový víkend zde zhruba čtyři desítky kusů drůbeže usmrtili. Výskyt nemoci provázejí stejná opatření jako na Chrudimsku.

Ptačí chřipka se vyskytla v kraji, ale i celé zemi po deseti letech. Virus se objevil na jižní Moravě začátkem ledna. Postupně se šíří po republice, dodnes se objevilo téměř 30 ohnisek v různých krajích a řada uhynulých volně žijících ptáků.

Při výskytu této vysoce infekční choroby ptactva před deseti lety přišli velkochovatelé na Orlickoústecku zhruba o 200.000 kusů drůbeže, dalších přibližně 1900 kusů tehdy veterináři vybili v malochovech.

Čtěte také

Nové logo Pardubické kraj budí rozpaky

Prosečské kino se dočkalo digitalizace