Ptáci, kteří zůstávající přes zimu, rádi přijmou (především za tuhých zim se silnými mrazy a vysokou sněhovou pokrývkou) pomoc ze strany člověka ve formě přikrmování. Za odměnu nám poskytnou úchvatnou podívanou na krmítku i kolem něj. Výběrem vhodné potravy pak ke krmítku můžeme přilákat i ptáčky, které bychom za normálních okolností mohli pozorovat jen obtížně.
Krmítko
Nejrozšířenějším způsobem přikrmování jsou klasická dřevěná krmítka.
Základna má být dostatečně prostorná, aby se na ní ptáci netísnili. Důležitá je dostatečně velká stříška chránící potravu před vlhkostí a sněhem. Okraj je vhodný udělat zvýšený (asi 2 cm), aby se zabránilo vypadávání krmiva a jeho rozfoukání větrem. V rozích krmítka ponecháme mezery pro odtok vody.
Pokud nejste domácí kutilové, je nejjednodušším způsobem jeho nákup - krmítka z různých materiálů a s různými tvary dnes seženete bez větších obtíží na internetu nebo v kamenném obchodě.
Jste-li manuálně zruční jedinci, můžete se pustit do výroby vlastního krmítka. Zde jste omezeni pouze vaší vlastní kreativitou a výběrem materiálu. Jednoduchou variantou je krmítko závěsné. Na ně potřebujeme jen širší květináč, prázdnou polovinu kokosového ořechu, nebo borové či smrkové šišky.
Květináč nebo kokos zalijeme tukovou směsí (rozehřátý tuk se semínky či drcenými ořechy) a necháme vychladnout a ztuhnout, šišku do této směsi namočíme. Vyvěšujeme na místa, na která nesvítí slunce, aby se tuk nerozpustil.
Abychom přilákali co nejvíce druhů, myslíme i na ty ptáčky, kteří se rádi krmí na zemi. Nejjednodušším způsobem jejich přikrmování je pohodit pár hrstí semínek na přehledném místě. Nevýhodou je, že na zásyp prší a sněží. Řešením může být šikmá stříška.
Umístění krmítka
Krmítko umístíme na volném prostranství na klidném a přehledném místě, minimálně 1,5 metru nad zemí a alespoň 2 metry od nejbližšího stromu. Na stromě je dobré krmítko zavěsit pomocí drátu nebo provázku za větev. Tímto opatřením předejdeme napadení ptáků toulavou kočkou nebo kunou.
Krmítko také nikdy nedáváme do blízkosti nechráněné skleněné plochy, do které by mohli ptáci narazit. Vždy pamatujeme na to, aby krmné místo zůstávalo v čistotě.
Obyvatelé paneláků dají pravděpodobně krmítko za okno nebo na balkón. Majitelé rodinných domků se zahradou pak určitě na nějaké atraktivní místečko v jejich oáze klidu.
Čím přikrmovat
Z potravin, které běžně míváme doma, můžeme použít ovesné vločky, strouhanou housku (ne slanou), tvaroh či tvrdý sýr, kousky masa nebo vařených brambor nebo vařenou rýži, pokud nebyla vařena s kořením. Řadu ptáků také potěší odřezky ze slaniny či masa nakrájené na drobné kousky.
Nejběžnějším krmivem jsou směsi olejnatých semen (slunečnice, mák, proso, lněné a konopné semeno, řepka), lákající především zrnožravé ptáky. Nabídku můžeme zpestřit nasekanými vlašskými či lískovými ořechy.
Drozdovitým ptákům předkládáme různé druhy bobulovin (jeřabiny, šípky, plody hlohu či bezu černého), ale i jablka (celé plody i pokrájené sušené křížaly) nebo rozinky. Bobuloviny můžeme nasbírat při podzimní procházce a doma je následně zmrazit či usušit, pak je před podáním znovu namočíme.
Lůj neboli živočišný tuk získáme nejčastěji hovězí, ale i skopový, použitelný je také tuk králičí. Naopak vepřové sádlo ptáci dobře nepřijímají. Využijeme i rostlinné oleje ve formě tzv. ztužených pokrmových tuků bílé barvy (nikoliv margaríny!), které jsou lépe stravitelné, obsahují méně nasycených mastných kyselin a více vitaminů.
Kuchyňské zbytky musíme pečlivě vybírat, abychom ptákům neublížili!
Do krmítka zásadně nedáváme zbytky z kuchyně, neuvařenou rýži, sušený kokos a těstoviny, kořeněné, slané ani uzené potraviny. Je to pro ptáky nevhodné, způsobuje jim to vážné zažívací potíže a může to vést až k jejich úhynu! Důležité je, aby potrava byla čerstvá, neplesnivá nebo nezkažená. Pravidelně odstraňujeme ptačí trus, slupky semínek a případné kazící se zbytky.
Přikrmování provádíme zhruba od listopadu do března. Přejeme vám hodně pěkných zážitků při pozorování ptáků u vašich krmítek.
(OMS)