Z čistě ekonomického, časového a úsporného hlediska je nejjednodušší draka koupit. Za cenu okolo sta korun se pořídí kompletní, snadno sestavitelný set připravený k pouštění. Pro hovoří i grafická podoba připomínající tvarem oblíbený film či zvíře. Tito draci jsou však „sterilní". Jejich stavba a pouštění připomíná průmyslovou výrobu.

Shánění papíru, lehkých, tenkých a přitom pevných dřívek, lepidla, provázku a barev není jednoduché ani levné. Ale pokud takovýto drak vzlétne, pocit sledovat jej ve vzduchu bude k nezaplacení.

Lucie Zemanová, Chrudim, 30 let

Draka jsem vyrobit nikdy nezkoušela. Pouštěla jsem je, to ano. K podzimu podle mě prostě patří, ale já osobně to praktikovat nebudu. Nebojím se, že by mnou vyrobený drak nevzlétl, to jsem zase šikovná. Myslím si, že aby drak létal, je lepší jej koupit. Nesmí to ale být ten nový plastikový, ale klasický, co byl za mého dětství.

Jaroslav Jírek, Dřenice, 75 let

Zamlada jsem draky pouštěl a nějaké i postavil. Okoukal jsem to a je to jednoduché. Vyráběl jsem je vždy z nějakého slabého prutu a polepil papírem. Na ocase byly mašle. Draci, co jsem postavil, tak většinou vzlétli. Musí se to totiž ještě přesně vyvážit. Já si ale myslím, že dnes už je lepší a levnější draka prostě koupit.

Markéta Potužáková, Chrudim, 42 let

Loni jsme se synem draka dělali. Létal, manžel je šikovný. Byl to tradiční drak a použili jsme na něj dřívka, papír a krepové mašle. Nebylo to nic extra. Pro tu radost z vyrábění, hlavně pro menší děti, je rozhodně lepší si doma draka udělat. Kdo na to nemá čas, tak chápu, že je pro něj jednodušší draka koupit, ale většinou jsou igelitoví.

(lv)