Pro velký zájem otiskneme postupně dotazy a odpovědi, na které se nedostalo. Pokud se chcete sympatické fyzioterapeutky na cokoliv zeptat, směřujte své dotazy na adresu chrudimsky@denik.cz.

Co je špatného na tom, že si při sezení dávám nohu přes nohu?

Paní Petro, není na tom nic špatného, pokud se takový způsob sedění nestal vaším zlozvykem a pravidelnou ,,odpočinkovou“ polohou.

Stalo-li se tak, pak pravidelně a silně zatěžujete cévní i lymfatický systém dolních končetin, včetně tříselné oblasti. Nijak nejásá vazivový aparát vašich kyčelních kloubů a veledůležité pánevní dno a svaly s ním úzce spjaté-například přitahovače stehen nebo i bránice. Tedy měníte svůj přirozený dechový mechanismus, bráníte plynulé peristaltice střev. Trpí také zakrnělý ocásek – kostrč spolu s páteři, protože tímto posedem tlumíte aktivitu hýžďových a hlavně zádových svalů nutnou pro zdravý vzpřímený sed. Pánev nemá na vybranou než že stáhne s sebou bederní páteř dolů a spolu vytvoří učebnicová hrbatá záda.

Už jste viděla některou z dam s nohou přes nohu sedět rovně? Já ano, ale šlo o aranžovanou pózu pro fotografa, která trvá-li dlouho, vyvolá stav bolestivé beznaděje v zádech modelčiných…