Chrudimská radnice musí postavit kanalizaci v Medlešicích. Zákony se obecně zpřísňují, prodlužování dnešních výjimek vůbec není automatické a Chrudimi by se mohla místní část bez splaškové kanalizace časem nehezky prodražit na pokutách.

Odhad hovoří v případě medlešické kanalizace o nezbytnosti přibližně osmdesátimilionové finanční investice, přičemž se na obzoru nerýsuje žádná dostupná dotace. Takhle velké peníze však město ve svém rozpočtu nenajde, leda by pár let neinvestovalo nikam jinam. Patrně si tedy bude muset půjčit.

Součástí dnešní radniční koalice jsou i Svobodní, kteří se, spolu s dalšími subjekty, skrývají v poněkud volnějším dresu Chrudimáků. Svobodní jsou známí voláním po maximální rozpočtové odpovědnosti, avšak na druhou stranu nemůžou zavírat oči před realitou. Jejich nejviditelnější reprezentant, místostarosta Petr Lichtenberg, proto půjčku na kanalizaci nevylučuje. Jen trvá na tom, že by měl být dluh města po skončení mandátu současného vedení nižší, než byl na jeho startu.

Minulé vedení města se ocitalo pod palbou kritiky i ve finančních otázkách, avšak pod starostou Petrem Řezníčkem se dluh města rok od roku mocně snižoval. Někdejším kritikům a dnešním chrudimským vládcům proto asi nebude zrovna po chuti, když dluh pod jejich vedením znovu povyskočí. Patrně však nebudou mít na výběr. Stydět se za to nemusí, protože investice do kanalizace určitě není prožíráním budoucnosti. Bezhlavé utrácení a nepříčetné dotování má dnes ostatně zelenou hlavně na celostátní úrovni.

Sbírka víček pro Míšu po dlouhé době končí
Sbírka víček pro Míšu po dlouhé době končí