V uplynulém týdnu se v ovzduší objevovalo velké množství pylových alergenů. Velmi hojná byla pylová zrna dubu, která zkříženou reaktivitou prodlužují pylovou sezonu břízy.

Vedle těchto alergenů se v ovzduší objevoval pyl téměř všech stromů, které kvetou během jarního období – buku, ořešáku, jírovce, moruše. Kvetoucí smrky a borovice vytvářejí svým pylem žlutavé povlaky na hladkých površích a vodních plochách, ale alergizují jen minimálně.

Z bylin kvete řepka olejka, začínají se objevovat také pylová zrna jitrocele a šťovíku. Většina stanic zaznamenala už pravidelně také pylová zrna trav, plná sezona tohoto obávaného alergenu ale začne až v průběhu tohoto týdne.

Bříza už dokvétá i ve středních polohách, stejně tak končí sezona květu jasanu a platanu. Habry již nehrály žádnou roli.

Dominantní alergeny: trávy, dub, buk, ořešák, platan, bříza, jírovec, řepka, borovice, smrk

Pylová předpověď na další období: Pro nejbližší období očekáváme stále vysokou koncentraci pylových alergenů v ovzduší, na většině území již začne plná sezona květu trav. Potíže osob alergických na trávy může zhoršovat také pyl rozkvétajících obilovin. Hojný bude stále pyl dubu, buku, jírovce a ořešáku, ještě přibude pylu málo alergizujících borovic a smrků.

Postupně bude přibývat také pylu jitrocele a šťovíku. Koncentrace pylu řepky olejky se bude držet na stejné úrovni. V dešťových přeháňkách se koncentrace pylových alergenů v ovzduší vždy přechodně sníží.

Zdroj: www.pylovasluzba.cz