Bouřky a s nimi spojené blesky ohrožují elektroniku a elektrické spotřebiče v domácnosti. Od čtvrtečního do pátečního rána zaznamenal radar nad územím naší republiky průměrně přes dvě stě třicet blesků v každých pěti minutách. To je více než čtyřicet výbojů za minutu.

„Byla bouřka. Ráno jsme přišli do práce a nešel nám internet. Modem nefungoval. Jestli to mělo souvislost s bouřkou, nevíme,“ řekl Vladimír Jašek z Jedlové. Blesky jsou elektrické výboje, které probíhají mezi mraky a zemí nebo mezi mraky vzájemně.

Podle Ivana Remy, který se specializuje na ochranu spotřebičů, dokáží ovlivnit jak přístoje a elektrická zařízení na zemi v blízkosti bouřky, tak všechny vodivé předměty.

Odpojit vše

Nejjednodušším způsobem, jak domácí elektrické spotřebiče ochránit, je jejich odpojení od všech sítí. Leckdy nejde jen o vypojení z elektrické zásuvky. U televizorů se rovněž musí přerušit spojení s anténou. Někteří odborníci doporučují použití speciální pojistky.

„Přepěťové ochrany nic neřeší v případě, že nejsou správně nainstalované. Je to ale nákladná záležitost v porovnání s cenou zařízení a pravděpodobností zásahu bleskem. Také se nedá předem odzkoušet funkce ochrany. Tu prověří až případný zásah blesku,“ domnívá se odborník na bezpečnost Zbyněk Haupt.

Pro větší jistotu je vhodné mít dobré pojištění. Ne všechny pojistné smlouvy se ale na toto riziko vztahují. Proto je důležité pečlivě číst pojistné podmínky.