Paprsek ale představuje důležité komunikační propojení, jež nesmí být v žádném případě stavbami narušeno.
Řešení existuje a vlastníci pozemků s ním byli dodatečně seznámeni: je nutné osadit samostatný sloup se speciálním zařízením, jež paprsek na požadované trase odkloní. Nebude to ale zadarmo, náklady by mohly podle odhadu chrudimského místostarosty Miroslava Tejkla činit až dva miliony korun. S takovým výdajem se majitelé pozemků nechtějí smířit. Domnívají se, že je mělo město s uvedenou komplikací včas seznámit a požadují, aby se nyní radnice na zmíněném technickém řešení také finančně podílela.
Kdo bude platit?
Žádostí stavebníků se chrudimští radní zabývali na svém zasedání minulý týden, usnesení ale nepřijali. Místostarosta Tejkl se zmínil, že díky dobrým osobním vztahům chrudimského starosty Petra Řezníčka s armádou poskytnou vojáci samotný sloup zřejmě zdarma. „Stále ale zbude doplatit zhruba milion korun za jeho technické vybavení,” říká Tejkl. Místostarosta se domnívá, že riziko i výdaje nyní musí nést sami stavebníci.
„I když vám územní plán sdělí, že v lokalitě je možné stavět, obecně nemáte vyhráno. Vždy si pak musíte ještě sami dodatečně obstarat stanoviska všech dotčených orgánů,” argumentuje Miroslav Tejkl.