Rubriku s názvem Řádky důvěry znají naši čtenáři z minulých let a spousta z nich volá po její obnově.

Nestyďte se zeptat na to, co vás trápí doma nebo i v zaměstnání. Dotazy mohou být anonymní. Petra Lášková si vyhrazuje právo výběru mezi otázkami.

Podívejte se na videu, jak fuguje Centrum psycho - sociální pomoci, rodinná a manželská poradna Pardubického kraje a jak se na ni lze osobně obrátit!


Posílejte je mailem na adresu chrudimsky@denik.cz nebo poštou na adresu Chrudimský deník, Soukenická 154, 537 01 Chrudim.
Řádky důvěry se na našich stránkách i na webu www.chrudimsky.denik.cz objeví vždy jednou týdně.

Dobrý den, mám menší problém - chodím na střední školu zatím pouze měsíc a z pro mě neznámých důvodů si na mě zasedla profesorka Češtiny. Prosím poraďte, co dělat, jsem z toho už zoufalá. (studentka)

Milá studentko,
myslím, že je třeba nazývat věci pravými jmény, k čemuž ovšem může někdy chybět odvaha… Zvlášť jedná-li se o jednání z pozice podřízeného vůči nadřízenému, v Tvém případě z pozice student vůči učiteli. Přesto bych Tě ráda posilnila v tom, aby jsi sebrala odvahu a zaznamenávala všechny signály, které ukazují na „zasednutí“. Argumenty, které budou moci potvrdit a objektivizovat Tvé tvrzení o zasednutí jsou velmi důležité. Pokud je nasbíráš, je třeba s kůží na trh. Negativní pozornost, kterou sis „vysloužila“, by opravdu mohla vést až k šikaně, k tvé nechuti chodit do nové školy, případně by mohla vést ke zhoršení soustředění, tudíž i třeba prospěchu. Odtud je jen krůček k tomu onálepkovat Tě a říci, ona si to zaslouží, vždyť: nerada a s nezájmem chodí do školy, je nesoustředěná…atd. Bludný kruh by byl uzavřen! Zatím tomu tak není, proto jednej rychle. Můžeš se poptat svých spolužáků, zda situaci vidí stejnýma očima jako Ty. Dobrý kamarád Ti i dosvědčí, že situace proběhly tak, jak popisuješ. Poté se svěř důvěryhodnému učiteli, že cítíš problém, který by ti v budoucnu mohl na škole ublížit. Pokud se nic nezmění, je třeba, aby se jednání účastnili rodiče a domluvili si schůzku přímo s třídním učitelem. Nenech si nikým ubližovat, pamatuj, že člověk, který má chuť druhým podrážet nohy bývá sám nejistý a bez sebevědomí. A nakonec jsem pro Tebe vybrala ještě 3 zlatá pravidla (z mnoha), která zveřejňuje server o dětských právech /www.detskaprava.cz/
1. Není pravda, že to nikdo z dospělých nepochopí.
2. Není pravda, že ti nikdo nedokáže pomoci.
3. Není pravda, že se odlišuješ, že jsi jiná nebo horší.
Držím pěsti, ať se Ti ve škole líbí.

Mgr. Petra Lášková,
Centrum psycho - sociální pomoci, rodinná a manželská poradna
Pardubického kraje