Rekapitulace osudu Sašenky: Letos tříletá holčička se narodila s methylmalonovou acidurií. Je těžké popsat laicky tuto nemoc, snad lze říci, že se v těle hromadí toxické látky, nemocný pak zvrací, objevují se poruchy vědomí, poškodí se mozek, selhávají ledviny a játra.

Lékaři byli nejprve přesvědčeni, že Sašenka nemá žádnou šanci na přežití. Její maminka, paní Ivana, ale nechtěla přijmout šílený pocit, že jí umírá dítě. Začala se učit, jak zacházet s těžce nemocným dítětem. „Můj život se změnil od základů. Péče o malou je skutečně čtyřiadvacetihodinová směna a nemůžu si dovolit vypnout. Ve třech měsících začala malá dostávat navíc epileptické záchvaty,“ říká maminka.

Na péči o dítě je Ivana sama. Malá musí dostat každé tři hodiny léky, jedenáctkrát denně ji krmí, někdy i častěji, třeba každou hodinu.

Dopisy čtenářů, které oslovil příběh Sašenky:

Váš osud mě velmi zaujal, nevím, jak byste si představovala pomoc, jestli finanční, nebo přímou. Nevím, odkud jste, jaký by to byl problém, ale jak jsem vyčetl, tak kromě toho, že se nemůžete nikam hnout a možná se ani nevyspíte, tak jste asi i docela drobná. Myslím si, že byste za chvíli ani malou neunesla, což asi občas musíte, i když jste asi mladá. Pokud byste o to stála, rád bych vám pomohl přímo, protože mám na to čas.

I když si na to nepřipadám, tak mi je 52 let. Případně i moje auto byste měla k dispozici, pokud by bylo třeba, když by to vaše kleklo. Jinak si myslím, že žena (kdyby chtěla), tak by si měla někoho najít, i když řeší třeba právě takové těžké problémy. Jestli to opravdu nejde a chcete to probrat osobně a máte zájem o nějakou pomoc, tak mi stačí napsat SMS, myslím, že bych vám mohl opravdu pomoct.
Milan Pavel
(redakce má číslo mobilu autora dopisu, předá je mamince Sašenky)

Dobrý den, reaguji na článek z Příběhu řádků důvěry ze dne 20. 11. o malé Sašence. Chtěli bychom paní alespoň trochu finančně přispět na Vánoce, pokud nám můžete sdělit kontakt na paní Ivanu.
Zdeněk Pejskar, Broumov
(redakce již předala kontakt)

Do redakce také dorazila řada telefonátů podporujících maminku Ivanu i její nemocnou dcerku Sašenku.
Pokud jim chcete pomoci i vy, pište na mail či adresu uvedenou v modrém rámečku na této straně
.

Z dalších dopisů našich čtenářů

Výzva v Deníku o napsání životního příběhu do Řádků důvěry přišla v pravou chvíli.

Po šedivých dušičkových dnech jsem měla depku jako hrom. A tak se snažím proti ní bojovat všemi prostředky. Je mi šedesát, deset let jsem vdova a žiju sama. Děti mají své vlastní životy, a tak mi bývá často smutno a mám pocit prázdnoty i přesto, že mám plno zájmů a koníčků. Zajímá mne všechno nové, ráda čtu, maluji, chodím na výlety, ale přece jen sama… to není to pravé.

Pokud jsem chodila do práce, docela ráda jsem se vracela do prázdného bytu. Ale jako důchodkyně ale z něj přímo utíkám mezi lidi. Rozhodla jsem se se samotou bojovat. Říkám si, že jistě chodí po světě několik správných mužských s podobným osudem a také hledají někoho, s kým by sdíleli starosti i radosti. Přece jen ve dvou to jde snáz a na každého čeká ještě něco pěkného. Tak nebudu jen kňučet, ale hledat. Nikdo nevíme, kolik času nám ještě osud nadělil.

Chtěla bych cestovat, poznávat nové a prožít něco zajímavého a pak se společně z toho těšit. Před několika dny se mi naskytla jiskřička naděje navázat přátelský vztah. Potkávám někoho, s kým si rozumím. Stejné štěstí přeji všem osamělým, kteří čtou tyto Řádky důvěry. Chce to jen odvahu a toleranci a třeba se štěstí unaví! Končím slovy své oblíbené písně „láska je jen náhoda a bez ní štěstí není…“

Marie, Trutnov

Chcete pomáhat? Sledujte Deník

Od úterý 1. prosince začínáme zveřejňovat seriál příběhů dětí, které žijí nebo studují ve speciálních ústavech, domovech či sociálních zařízeních. Zajímají vás jejich životní osudy? Sledujte naše noviny každé úterý a čtvrtek v tištěném Hradeckém deníku po celý měsíc prosinec.

Představíme i místa, kde děti žijí nebo studují. Zjistíte, co ústavům či domovům chybí, jak jim a hlavně dětem v nich můžeme pomoci. Přečtete si také, čím se naopak mohou pochlubit a co se daří uskutečnit. Stačí, když budete sledovat Deník.

Jednotlivé články najdete snadno – vždy je označíme logem Ježíškův deník.