Zpracováním této normy chce kraj pověřit Českou společnost pro stavební právo. „Kraj to bude stát 350 až 400 tisíc korun,“ informoval královéhradecký hejtman Lubomír Franc. Návrh ale ještě bude muset ve čtvrtek projít zastupitelstvem.

Podle krajského radního Miroslava Uchytila bylo říjnové usnesení vlády o směně pozemů farmářky Ludmily Havránkové úspěchem. Vytkl mu však neurčitost. „Chybí mu totiž datum. Když tam není, toto usnesení může být v platnosti měsíc, 10 let, 100 let,“ uvedl Uchytil. Samotnou směnu deseti farmářčiných hektarů za 253 jiných označil ve srovnání s praxí v zahraničí za nestandardní postup.

Zákon přitom radní nechtějí pojmout pouze pro dálnici D11, ale pro všechny české kraje, které čekají na výstavbu významných komunikací. Měl by umožnit, aby po schválení trasy dálnice vlastníci pozemků museli státu prodat potřebnou výměru za cenu stavebního pozemku, která je v místě obvyklá. Odpadnout by měly také průtahy s hledáním majitelů parcel. „Například dálnice se v těchto případech postaví a časem, když stát zjistí, kdo je majitelem pozemků, se s ním vyrovná,“ řekl Uchytil.

Podle hejtmana by norma mohla být hotova už v průběhu března příštího roku.

D11