„Dřív nám tzv. trojková obec, což je v našem případě Chrudim, pravidelně posílala z evidence obyvatel sjetiny, v nichž byla všechna potřebná data. Dnes to s odkazem na změny v legislativě nečiní, což nám hodně ztěžuje život," říká matrikářka v Třemošnici Hana Tlapáková. „A zdaleka nejde jen o vítání občánků. Stává se třeba to, že se lidé odstěhují a my po nich dál vymáháme například poplatky za svoz komunálního odpadu, protože o změně nevíme," dodává matrikářka.

Tamtamy fungují

Jelikož se lidé na vesnicích i v menších městech často navzájem docela dobře znají, obvykle zafungují místní „tamtamy".

„Matrikářky v Třemošnici vycházejí převážně ze své znalosti místních lidí i z toho, co se dozvědí jen tak, mezi řečí. A pak jsme ještě otiskli výzvu, aby nám maminky, pokud chtějí, narození dítěte samy hlásily," doplňuje třemošnický starosta Stanislav Peca.

Podobně je tomu třeba i v Chrasti, kde je radnice zvyklá pořádat vítání pro každé z občánků zvlášť. „Obřad obvykle doprovází několik básniček, písniček a hudebních melodií, k nimž připojujeme i přání do života. Rodiny to vítají, proto bychom neradi tato milá setkání rušili. Ale máme úplně stejný problém," přiznává chrastecká starostka Martina Lacmanová. I Chrastečtí proto otiskli v prázdninovém čísle svých Chrasteckých ohlasů výzvu, aby rodiče, jež mají o obřad zájem, sami přišli na matriku, kde si již dojednají vše potřebné.

Změna na dohled?

Vedoucí správního odboru chrudimského městského úřadu Eva Doležalová dobře ví, že změněná praxe působí městům i vesnicím problémy. Podle ní jde o poměrně složitou problematiku, kterou navíc ani všechny „trojkové" obce nevykládají stejně.

„Ministerstvo vnitra proto chystá zřejmě již na srpen letošního roku řešení tohoto problému, který nás všechny opravdu trápí," naznačuje vedoucí odboru.

„Už aby to bylo. Čekáme na to jako na boží smilování," poznamenala úřednice jiného města, jež si ale nepřála být jmenována.