V prvním případě má z inventáře města zmizet nárožní dům na Žižkově náměstí nad Širokými schody. Chrudimáci nemovitost znají především jako dlouholeté sídlo jedné ze sklenářských provozoven. Ve druhém případě je k mání objekt na dohled od kruhové křižovatky u Hotelu Bohemia. V této budově dřív sídlila například škola a školní družina. V souladu s novým územním plánem se v této budově do budoucna počítá s byty, přičemž v přízemí budou moci být komerčně využívané nebytové prostory.

Oprava bude nutná

Chrudimští radní se rozhodli, že dům včetně pozemku na Žižkově náměstí neprodají levněji než za 3 150 tisíc korun.

Podle chrudimského místostarosty Miroslava Tejkla se prodej uskuteční formou výběrového řízení a nabyvatel bude muset zachovat například dosavadní ráz domu, barevnost fasády a materiálové řešení.

Nemovitost se sklenářskou provozovnou a s dalšími komerčními a bytovými plochami nepůsobí při pohledu zvenčí nijak vábně a již na první pohled je zřejmé, že nový majitel se tu nevyhne nezbytným investicím. Ve dvou bytech objektu také žijí nájemníci, které zřejmě čeká stěhování. „Tito lidé byli o záměru prodeje informováni a je pro ně připravena náhrada," upřesňuje místostarosta Tejkl.

Trh městu nepřeje

U neobývaného domu č.p.2 v Palackého ulici stanovili radní nejnižší přijatelnou nabídkovou cenu na 4 400 tisíc Kč.

Město již dříve prodalo chatu u rybníku Hluboká, rekreační chatu v Luži, chrudimskou tzv. Charvátovu vilu nebo objekt v Poděbradově ulici vše s odkazem na nepotřebnost. Většinou se ale „strefilo" do období, kdy byl realitní trh v útlumu a ceny nemovitostí klesaly či v nejlepším stagnovaly. „Bohužel je to tak. Pokud bychom ale chtěli čekat na další oživení cen, také bychom se nemuseli v rozumném horizontu vůbec dočkat," připouští místostarosta Tejkl.