"Samozřejmě doufám, že středeční útok mít vliv na svobodu médií nebude, ale obávám se, že se lidé teď budou trochu více bát. Francouzi jsou však národem, který dokáže držet pospolu a vystoupit proti takovým útokům. Chtějí ukázat, že svoboda slova je pro ně důležitá, a proto se schází na náměstích. Chtějí se za ni postavit a vyjádřit solidaritu s oběťmi," uvedla ředitelka pardubické pobočky Francouzské aliance Diana Bangoura.

„O teroristickém útoku jsem se dozvěděl ve středu odpoledne a ještě stále jsem z něj v šoku. Tento týdeník jsem osobně nečetl, ale někteří mí známí ano. Když jsem viděl v televizi brutální záběry útoku, nevěřil jsem svým očím. Byl to opravdu hodně drsný akt. S mým bratrem, který je zrovna v Paříži, jsme si volali a i on je tímto činem hodně otřesen, stejně jako celá Francie," řekl učitel francouzského jazyka Guilhaume Courtois, jemuž se Pardubice staly druhým domovem.

„Je to samozřejmě tragická událost, ale nemyslím, že někoho zastraší. Naopak se domnívám, že tato záležitost svobodu médií spíše utuží. A to nejenom ve Francii, ale všude po světě," míní tiskový mluvčí krajské nemocnice Dušan Korel.

Lidé v Česku cítí smutek a solidaritu se zastřelenými novináři. Některá města vyvěšují na budovách radnic vlajky na půl žerdi. Od včerejšího dne se mezi ně řadí i chrudimský úřad na Resselově náměstí. (hd, pd, ron)