Jaký typ potravinových doplňků či preparátů na artrózu byste doporučila? Mám problémy hlavně s pravým kyčelním kloubem, dle rtg se jedná o pokročilou artrózu a tak bych chtěl toto onemocnění zmírnit a v rámci možností oddálit termín operace výměny kloubu za umělý.

Ptáte se v období zvelebování a opečovávání zahrádek, v době mulčovací kůry, muškátů a vrčení benzínových sekaček, pěstění zelených koberečků před domem. A tady se nechám inspirovat k odpovědi: najdeme-li v na kraťounko ostříhaném zeleném trávníku nějakou nežádoucí rostlinu, narušující dokonalý vzhled ,,golfového“ povrchu, označíme ji plevelem. Už už utíkáme pro účinnou chemikálii, která musí zaručeně a navždy zlikvidovat neřáda, aby se potem vysekaný trávníček opět vesele zelenal.

Ale proč plevel a proč zahubit? Dáte přednost pestrobarevnému trávníku s běžně rostoucími léčivkami, jakými jsou třeba sedmikráska, jitrocel či pastuší tobolka? Nebo Vám více lahodí plocha monoliticky a uměle vyzelenalého koberce?

A tak je to i se zaručenými preparáty a ,,kloubodrinky“. Především artróza není nemoc. Lékařská obec a výrobci chemikálií na zdraví ji pouze za nemoc označují. Stejně jako každá jiná rostlina než ta, která neladí oku zahradního architekta, není plevelem. Artróza je přirozenou součástí mechaniky kloubu, která se rozvíjí už od mladých let v důsledku jeho různorodého používání a ,,materiálového“ opotřebování. I ten mizera plevel je přirozenou součástí a důkazem biodiverzity přírody.

Jinak řečeno: nelze žít bez artrotických kloubních změn, tak jako nelze mít trávník bez plevelu. Je to jen otázka naší představy o životním komfortu, o respektování přirozených dějů našeho těla jakou je bolest, kterou zejména v pokročilých stádiích lékaři popisujeme. I když chemikálií postříkáme pouze jeden plevel, tyto ,,icidy“ nezapůsobí jen na něj. Jejich houfné používání má leccos společného s úrodou ovocných stromů, hmyzem nebo alergiemi. I složení preparátů, tak jako jejich výrobci, nemohou nikdy tušit, že právě Váš kyčelní kloub vpravo je ten nejplevelnější a zázračně a pouze ten uzdravovat. Mám na mysli do ztracena zmiňované vedlejší účinky.

Doporučuji zanechat požívání chemikálií a hledat příčinu bolesti jinde než v lékařském pojmu arthrosis, zvláště jedná-li se o pravostrannou, tedy asymetrickou záležitost a začít respektovat limity zatížení Vašich kyčelních kloubů. Ona i ta zahrádka plná žížal a bzukotu je možná lepší než sterilně mlčící trávník.

Eva Tálská,
soukromá fyzioterapeutka, Chrudim