Má čtrnáctiletá dcera má už půl roku bolesti hlavy, spíše se jí hlava motá, a tak váháme, co s tím. Žádnou operaci neprodělala, měla jen jeden úraz na kole, kdy si potrhala kůži na vnitřní straně stehna a na místě má větší vcelku citlivou jizvu.

Bylo by ode mne pošetilé dávati takto na dálku a naslepo a bez důkladného vyšetření do souvislosti jizvu na stehně s tzv. vertigem, ovšem při troše anatomické fantazie nic nebrání tomu se odtud k obtížím s hlavou vydati. Nabízí se několik zajímavých stezek: vnitřní strana stehen je vystlána svaly, kterým říkáme přitahovače (adduktory) a které začínají převážně na spodní straně stydké kosti. Na ni se upínají i svaly pánevního dna, do kterých je zanořen jeden konec páteře, kostrč. Odtud už je snadné doputovat třeba po drobných hlubokých svalech páteře k druhému konci, spojení krční páteře a lebky. Na sponu stydkou nasedají také svaly břišní, které sem přichází z dolní části hrudního koše. Postavení hrudníku a ramen bezprostředně ovlivňují postavení krční páteře a hlavy…

Máme-li na vnitřní straně stehen nějaký dráždivý až bolestivý stimul, jakým je třeba hluboká ještě nezhojená jizva, není jak se zdá obtížné dostati se cestou zvýšeného svalového napětí způsobeného bolestivým drážděním až k úponům šíjových svalů, které bezprostředně ovlivňují nejen postavení hlavy ale i její cévní a nervové zásobení. Ve hře může být tedy nejen hormonální exploze a růst čtrnáctileté slečny, nedostatek tekutin a hodnotné stravy, fyzické nebo psychické přetížení, blokáda krční páteře, ale i ona aktivní jizva,

Eva Tomková, soukromý fyzioterapeut v Chrudimi