Chtěla jsem se zeptat, co je to Klappovo lezení a kdy se používá? Mám totiž chronické bolesti zad, přestože nejsem obézní, snažím se sportovat, starat se o sebe, tak marně hledám, co by mi mohlo pomoci.

Žádná metodika není všemocná a vždy záleží na charakteru vašich obtíží, které jsou ovlivněny mnoha faktory. Každopádně pokud je princip Klappova lezení dobře individuálně zacílen a vy si jej dostatečně osvojíte, stává se terapeuticky a léčebně významným. A kromě toho se nabízí jako příjemná domácí aktivita pro zdraví a dobrou náladu, zvláště máte-li doma malé děti…

Klappovo lezení nazýváme také kvadrupedální lokomocí a nese název po svém objeviteli Rodolphu Klappovi (1873, Berlín) V současné době prožívá svoji renesanci a tato dříve zakázaná ,,buržoazní tělovýchovná metoda" je dnes velkým kreditem fyzioterapeutů a rehabilitačních lékařů. Když lezeme podle Klappa, znamená to, že opravdu rytmicky lezeme na koberci a po čtyřech. Využíváme tedy hlavně zkříženého mechanismu pohybu proti odporu, což vyžaduje hlavně kvalitní oporu končetin (ramenního pletence) a koordinaci. Vlastní výchozí polohou na čtyřech jsme stimulování ke správné stabilizaci pánve, trupu a krční páteře a k bezprostřední účasti na následném pohybu jako takovém, kdy aktivně korigujeme křivku své páteře. Lezení nás přiměje ke stoprocentní koncentraci a snaze pohyb provést precizně, tedy bezpečně. Pracuje s bránicí (dechem) a pánevním dnem. Učí nás objektivně a soustředěně vnímat svoji tělesnou schránku, což se zvláště v této sedavé a mobilové době šikne… Způsob lezení lze různě modifikovat: cílená mobilizace daného segmentu páteře způsobem tzv. spirální dynamiky, posilování, uvolnění nebo protažení určité svalové skupiny aj. ,,Klappáním" řešíme hlavně vertebrogenní obtíže, vadné držení těla u dětí i dospělých (skoliózy), pooperační stavy nebo neurologické diagnózy.

Eva (Tálská) Tomková, soukromý fyzioterapeut