Všechny díly rubriky najdete vpravo v souvisejících článcích!

Mám dotaz k lehátkům pro kojence, které nelze upravit do rovné polohy. Naše dvouměsíční miminko v něm rádo odpočívá i usíná. Když je přenesu spícího do postýlky, budí se a pláče. Změní se něco, pořídím-li ,,ergonomičtější“ lehátko? Kolik času by mělo miminko trávit v tomto lehátku?

Milá maminko, svojí odpovědí vás nepotěším, stejně tak i prodejce lehátek. Dvouměsíční dítě není totiž tak náročné, jak si my dospělí myslíme, a ke svému vývoji vědu o technických parametrech nepotřebuje. Od narození mu stačí 3P: rovná postýlka, středně měkká postýlka a prostorná postýlka.

,,Tvarování“ do lehátek, autosedaček nebo tzv. vajíček postrádá z hlediska psychomotorického vývoje jakoukoliv ergonomii, zvláště pleteme-li si autosedačku s kolébkou v době surfování na netu nebo úložnou ve vozíku nákupního střediska. Někdy však věru není zbytí: dítě by nemělo v lehátku setrvávat déle než dvě hodiny denně. Ve zbytku dne platí pravidla 3P plus podnětné a motivující prostředí, tedy hra. Zkusme si zpívat a hrát s panenkou přikurtováni v lóži sci-fi designu! Nešetřme mluveným slovem, teplou náručí, klidem pro vydatný spánek a pokojíčkem v žaludku.

Nejen dvouměsíční dítě prahne po motivaci a prostoru k rozvoji své základní motoriky, aby mohlo v souvislosti s vývojem mozkové tkáně uplatňovat zdravé motorické programy. Sem patří schopnost opory páteře, ramenních a kyčelních kloubů nebo bránice, zpracovávání dotekových, čichových a chuťových zpráv pro mozek, rozvoj vztahu ke svým nejbližším. Pobyt v přeměkkých různě tvarovaných lehátkách ve frontě na desetiminutovku v soláriu takovou motivaci postrádá.

Pokud má miminko plačtivé období bříškobolů a prdíků, pak je fenyklový čaj a poloha na bříšku vhodná. Avšak v době spokojeného brumlání dítě tuto polohu nepotřebuje, pouze v rámci hry, kterou by mělo být i doporučené cvičení. Dítě nejlépe ví, kdy se má na bříško otočit a co nevidět (kolem 5. měsíce věku) vám to pomocí oněch programů excelentně předvede.

Dejte mu čas na vytvoření kvalitní tzv. centrované polohy vleže, vsedě a na čtyřech. Změny a fixace těchto poloh se často neobejdou bez pláče a vaší velké trpělivosti.

Eva Tálská

Rozhodli jsme se vám pokládání dotazů této sympatické odbornici usnadnit a znovu jsme otevřeli možnost vkládat vaše dotazy přímo on-line, prostřednictvím našich stránek.