Absolvovala jsem několik hodin lekcí Pilates a Zumby , líbilo se mi to, ale rozbolely mě záda a tak teď cvičit nechodím. Myslíte, že by to mohlo být tímto druhem cvičení? Jak souvisí Zumba s Pilates?

Doporučuji se na tuto otázku zeptat spíše vašeho instruktora cvičení a k tomu jen pro zajímavost vyslídit, jestli i on má nějaký zdravotní problém. Pokud jde o Zumbu a Pilates, je to pohádka o dvou řemeslnících: Bylo nebylo jedno české řemeslnictvo. Instalatér Pepík od Lužánek a pan Vonásek, též instalatér z Míškova. Oba pracovali houževnatě a podle svého přesvědčení a snažili se udělat vše, co zatopeným rodinám a popraskaným trubkám na očích viděli. Pepík byl sympatický chlapík, vždy oblečený v pěkných montérkách, původně vyučený zedník, který se k instalateřině dostal díky svému kamarádovi. A protože to s lidmi uměl a měl patřičný vercajk i reklamu, instaloval kdeco ku spokojenosti domácností i své živnosti. To Míškovák Vonásek byl zase hubeňour, který toho moc nenamluvil a i když o něm lidé říkali, že je to podivín, prý mu šla práce pěkně od ruky. Přestože Pepík měl práci udělanou za jeden den a večer měl čas i dukáty na pivko s kamarády, ten Vonásků pracoval i celý týden, od rána do večera.

A jak dny utíkali, lidé si začali o řemeslnících šuškat: Pepíkovo opravené potrubí začalo protékat a nejedna rodina mu vyhubovala, že je nepoctivý a že takto se řemeslo nedělá. Zato práce Vonáskova byla pečlivá, bez poruch, trubky a domácnosti se na něj jenom smály a jeho Ančí mu každou neděli mohla zadělat na tvarohové buchty. Jaký byl rozdíl mezi Pepíkem a Vonáskem? Jednoduše v přístupu k práci a lidem. A tak je to i s instruktory Pilates a Zumby a s vašimi bolavými zády. Pokud tyto lekce navštěvujete pravidelně, pak pohyb, kterému se tam učíte, vás ovlivňuje a ,,opravuje“ vaše tělo a instruktor je ten, kdo zodpovídá za poctivost řemesla. Stejně jako byl Vonásek chlapem od fochu, tak i instruktor Pilates či Zumby by měl být profesionál a dobře vědět, co ve svých lekcích učí a ,,opravuje“ a posléze zda je pro Vás taková pohybová náplň vhodná.

Dle mého se dva styly vylučují a razím heslo, že Pilatesovec Zumbu neučí a hlasuji pro pana Vonáska, který se držel svého kopyta. Vede mě k tomu i ta skutečnost, kdy přibývají pacienti se zablokovanými zády či bolavou krční páteří po absolvování Pilates a Zumby. Není tedy asi problém v náplni cvičení, spíše jako v přístupu k vašemu držení těla a dispozicím, profesionálním řemeslu a také, co si budeme povídat, k dukátům.

Eva Tálská, soukromý fyzioterapeut, Chrudim