Všechny díly rubriky najdete vpravo v souvisejících článcích!

Chci se zeptat, proč se dávají kojencům tzv. balíky plen? Není to přežitek z minulých dob?

Ptáte-li se na důvod a význam tzv. plenkování dětí, jedná se o stále účinnou a aktuální metodu, která podporuje zdravý vývoj kyčelních kloubů. A jakým způsobem?

Představme si mělkou skleněnou misku a kouli, která do misky volně zapadá. Houpeme-li zlehka s miskou, koule se v ní vrtí, ale nevypadne. A naopak. Položíme kouli na zem a přikryjeme jí miskou. Zemí naštěstí houpat neumíme, zkusme se tedy opřít shora do misky a budeme na ní pomocí koule balancovat. Když ale část okraje misky ulomíme a vložíme do ní kouli, ta z ní po rozhoupání ulomeným okrajem vypadne. Opřeme-li se do země o misku, pod kterou je koule, tak nám v jisté chvíli zase ulomeným okrajem vyklouzne ven a balancovat nelze. Vše jsme zkoušeli na suchu, ale jak bude pokus vypadat, když misku s koulí ponoříme do vody?

A teď vyměníme misku za jamku v pánevní kosti a kouli za hlavici kosti stehenní. Onou vodou bude voda plodová. Dokud se miminko koupe v plodové vodě, nedělá si spolu s rodiči a doktory žádné starosti s tím, jak se chová jamka vůči hlavici. Během nitroděložního života se ale formují jejich základy, které se musí po narození dotvořit tak, aby vznikla nosná a funkční kloubní struktura. Takže ,,na suchu“ se dítko, rodiče a doktoři stávají kvalifikovanými designéry. Musí se společně vypořádat s tím, aby jamka (miska) měla nejprve zacelené okraj, tedy vystavěla tzv. stříšku pro hlavici kosti stehenní. V opačném případě hrozí to, že koule z misky vypadne a dojde k luxaci kyčelního kloubu.

K tomu se tedy využívá plenka, která má formující vliv - udržuje hlavici ve správném úhlu vůči jamce (v centrovaném postavení). Proto je vhodné preventivně plenkovat již od prvních týdnů života. A když se začne dítko stavět na čtyři a pak na dvě, musí se vypořádat s gravitací. Jamky v rámci psychomotorického vývoje pot řebují zdravě balancovat na hlavicích jeho kyčelních kloubů. Zde už je další plenkování dobré konzultovat s lékařem.

A ptáte-li se na typ plenek pro plenkování, pak bezkonkurenční jsou bavlněné, dnes už velice dobře tvarované a komfortní pro používání.

Eva Tálská

Rozhodli jsme se vám pokládání dotazů této sympatické odbornici usnadnit a znovu jsme otevřeli možnost vkládat vaše dotazy přímo on-line, prostřednictvím našich stránek.