Nedávno mi zjistili onkologické onemocnění na noze, chtěla jsem se zeptat, jestli rehabilitace dokáže nějak pomoci od bolesti i v této fázi, kdy ještě neproběhla žádná operace.

Ano, dokáže, přestože fakticky příliš často neprobíhá. V postupech onkologie versus fyzioterapie je zdůrazňována spíše terapie ,,ex post", tedy pooperační terapie, terapie po ozařování atd. Ovšem tím už ztrácí velkou část efektu nedokáže zahrnout klíčový moment vzniku a příčiny onemocnění. Zároveň už je to práce s velmi narušeným organickým systémem a psychikou pacienta.

I před velkými invazivními zákroky jsou fyzioterapeutické ruce schopny pracovat tak, že sníží potřebu operace na minimum. Je nutné obnovit funkci lymfatických uzlin, pracovat s kůží a podkožím, svaly, jejich tonem, prokrvením a inervací, s fasciemi (povázkami) celé končetiny, pánve či páteře, zklidnit nervová zakončení, která jsou iritována bolestivým (kyselým) prostředím.

Je pochopitelné, že nádor je už jen při vyslovení pro většinu ošetřujících potažmo i pacientů velikým strašákem a zločincem, který si dovolil vstoupit do těla. Takovému pojetí pak odpovídá zacházení s pacientem a následná léčba, která směřuje k co nejrychlejšímu ohraničení, odstranění, potrestání. Obávám se, že tento ,,onkologický" náhled není vždy dostatečně prozíravý a směřující k uspokojivému výsledku.

Je zcela na místě v tuto chvíli pouvažovat i o změně stravy a ,,životního" prostoru. Nádory mají neoddělitelné souvislosti s dlouhodobým psychickým laděním a vnitřním nastavením v mezilidských vztazích, kterému je často nablízku jistá podoba křivdy, role utiskovaného, nevyslechnutého.

Z hlediska psychosomatiky je léčbou především váš pravdivý vnitřní dialog a cesta k duchovní podstatě a k odpuštění.

Eva Tomková, fyzioterapeutka