Trpím už dlouho bolestmi v kříži, doktor a rehabilitační personál tomu říkají bolesti v esíčkách, více vpravo. Už několikrát jsem měla ultrazvuk právě na ta esíčka) a mám pocit, že na mě tato procedura nijak zvlášť nepůsobí. Jaký účinek má mít takový ultrazvuk? Jaký je vůbec rozdíl mezi ultrazvukem používaným na rehabilitaci a tím, který se používá třeba u gynekologa?

Jak už název napovídá, jde o zvuk, který naše ucho není schopno zachytit. Ovšem umí jej zachytit naše měkká tkáň, jakou je svalovina, vazivo, stěny cév nebo nervy. Jde přesněji o mechanoterapii, zvuk je totiž forma mechanického vlnění, které při přesně určených parametrech dokáže rozkmitat i docela malé místo na našem těle a tímto rozkmitem provádět subjektivně nezaznamenatelnou mikromasáž. Hlouběji uložené struktury, ke kterým se erudovaná ruka terapeutova hůře dostává, se pak jemně zahřívají a uvolňují. Za takový terapeutický ultrazvukový wellness jsou zvláště vděčné spoušťové body, které si v měkkých tkáních vcelku netušeně i při křížových bolístkách nosíme. Naopak postup non lege artis a taky postup zcela bez efektu je například aplikace ultrazvuku na kostěnou strukturu, nastavení špatné frekvence při ozvučování nebo nedostatečně dlouhé doby aplikace. U gynekologa platí, čím kratší doba ozvučování tím lépe, viďte ženský?! A není potřeba ani žádného mikroteplíčka. Spíše bych to viděla na studený obklad na čelo.

Zde jde o docela jinou fyziku, o ultrazvuk diagnostický, který lékaři pomáhá k vyšetření děložní sliznice, vaječníků nebo k návštěvě u miminka v bříšku. Efektem je hlavně obraz na displeji počítače, návštěva cukrárny po úspěšně přežité preventivní prohlídce, nikoliv teplo pod ultrazvukovou hlavicí. Nejsem příznivcem ultrazvuku aplikovaného při křížových bolestech do oblasti SI skloubení, skloubení mezi lopatami pánevními a kostí křížovou. Pociťujete-li bolest více u pravého SI skloubení, rozkmitala bych sousedy o poschodí výše: spoušťové body v oblasti hrudní páteře, lopatky (u vás pravděpodobně pravé) nebo šíje. Tam budou ultrazvukové vlny výborným pomocníkem terapeuta, přinesou úlevu a pozitivní efekt.

Eva Tálská, fyzioterapeutka