Při nedávném loučení mě kamarádka častovala přáním, abych si užila Vánoce. A tak by mě zajímalo, jaký podle vás mají vánoční svátky účinek a jak často a kdy se vůbec mají užívat a jestli nejsou návykové?

S uplynulým rokem vašich dotazů, s příchozí Vánoční nadílkou a se Silvestrovským nadhledem jsem si dovolila spojit role odesílatele a adresáta a odpovědět na svoji vlastní otázku. Všimli jste si také jako já, že v okolním éteru čím dál častěji poletuje sousloví ,, něco si užívat“? Když přinesu do lékárny recepis na léky, nijak se nepozastavím nad tím, jak lékárnice komentuje své psaní na krabičku:,,léky si, paní, užívejte třikrát denně před jídlem, dostatečně zapijte a po spotřebování doporučuji kontrolu u lékaře“. Jdu poslušně domů, uvařím si čaj, přečtu si indikace, kontraindikace a složení v příbalovém letáku, slupnu první lékovou dietku, spočítám, kdy budu muset vstát, abych slupla další dávku, nastavím budík, zabalím si krk a hupsnu do peřin.

Recepis na správné užívání Konce roku a jeho Vánočního a Silvestrovského hlaholu jsem ještě od lékaře nedostala. A tak nevím, jestli se tento Čas užívá po jídle či před ním, kolikrát denně, jaké má vedlejší účinky a jestli se distribuuje v omezeném počtu, zda-li mám po jeho spotřebě navštívit odborníka nebo nespotřebovaný Čas odevzdat lékárnici na likvidaci. Ovšem ještě předpokládám, že na toto ,,užívání“ specialistů s recepty ani nemáme zapotřebí. Stejně jako doufám, že Vánoční čas není momentální pilulkou, kterou společně napříč jejím složením spolu s rodinným rozpočtem hořce spolkneme, rychle zapijeme a po té nastavíme budík, abychom další kousek nezapomněli ve správnou hodinu užít. A takto se léčíme rok co rok až do spotřebování zásob. Doporučuji místo návodu na užívání hledat návod na ,,prožívání“. Zde se dočteme, že základní indikací je pozastavení se a klid, který nespotřebováváme jen my, ale i kolemjdoucí, spolubydlící nebo spoluchodící, kde vedlejší účinky jsou dárek z lásky, radostný pohled do očí nebo vlídné slovo dětem.

Takto požitý lék má doporučený datum spotřeby někdy koncem prosince, ovšem je návykový a lze jej požívat permanentně před i po jídle a to po celý rok. A pokud už jej v lékárničce nemáte, jistě není zapotřebí navštěvovat odborníky, stačí se poohlédnout kolem sebe a přiznat si své kvality i chyby. Proto Vám všem, kteří jste v uplynulém roce pravidelně vnitřně užívali moji fyzioterapeutickou rubriku, přeji především Vánoce Prožité a konec roku 201 1 ať je vždy na skladu Vašich léčivých vzpomínek!

Eva Tálská, fyzioterapeutka