Od narození mého druhého dítěte, tedy třetím rokem, mě trápí náhlé a nevyzpytatelné návaly bolesti hlavy a bloky krční páteře, které někdy přejdou až v pálení jedné poloviny tváře, brnění zubů, kolenou a rukou, kdy jsem roztřesená, nespím, je mi na zvracení, jsem unavená a bez nálady. Stále hledám mezi neurologií, ortopedií a rehabilitacemi nějakou pomoc. Docházím i k psycholožce a na skupinovou psychoterapii, která mi zatím jediná pomohla. Kdybych neměla dvě malé děti, které mě trvale zaměstnávají a nutí nějak fungovat, skočila bych z okna, abych zahnala ten třes a bolesti. Mohla byste mi poradit co s tím?

Ve vaší krátké ale komplikované anamnéze není lehké vystopovat příčinu, ovšem jsou tu jisté legendy, které nás mohou navést na ten správný Ostrov pokladů. Existuje jedna velice složitá mapa hlavových nervů, z nichž právě nerv trojklanný (nervus trigeminus) by mohl být tou cestou k truhle plné zlata a zdraví. Symptomy, které popisujete, připomínají stav, kdy je tento nerv blokovaný. Ano, známe spíše ,,bloklou bederku či krk“, které lze pomocí vcelku běžně dostupných manipulačních technik během několika vteřin uvolnit. S blokádou nervu to však není tak snadné. Plavba k tomuto bloku začíná v mozkovém kmeni a pokračuje několika nebezpečnými úžinami v nitrolebečních prostorách směrem na jihojihovýchod, do míst v blízkosti nosních dutin, úst a krku. Zde bych se vylodila a pomocí tzv. neurální manipulace zahájila pátrání po pokladu, ztracené kondici a náladě, kterou tento hlavový nerv tolik ovlivňuje.

Tato manipulace je ale v našich mořích praktikována a respektována velmi zřídka. Obvyklejší, a pro vás také vhodné, jsou veškeré relaxační techniky, které sledují především uvolnění prostoru čelistního kloubu, ústní dutiny včetně zubů, uší, lebečních kostí nebo měkkých tkání v oblasti zátylku (př. klasické měkké techniky hlavy, reflexní masáž, Alexandrova nebo Feldenkraisova metoda, Kraniiosakrální terapie). Vzhledem k počátkům vašich stavů se nabízí i průzkum ostrovů kostrče nebo žaludku. I když se jedná o jiné mapy docela vzdálených oblastí, všechny dohromady vytváří jeden globus lidského těla a lze jimi pomocí nervových drah proplout od severu k jihu, od západu na východ. K tomu nepotřebujete vždy jen odborníka - superledoborce, stačí i vlastnoručně vyrobená papírová lodička, která uveze všechny členy posádky, celou vaši rodinu. Je třeba zvolit kapitána, kuchaře, kormidelníka a směr plavby. Jde o vaši roli v rodině, o rodinné vztahy obecně, sílu plachet a teplo loďní kajuty. Doporučuji tedy doplnit zásoby v přístavu psychosomatického lékařství.

EvaTálská, soukromá fyzioterapeutka, Chrudim