Potom jste na správném místě. V našem čtvrtečním seriálu s radami nejen do tanečních se tentokrát od pánských obleků, které jsme rozebírali během posledních dvou dílů, posuneme k dalšímu tématu, které je nedílnou součástí správného outfitu do společnosti. Dnešním tématem totiž budou doplňky. Slovo má opět majitelka Svatebního salonu Lenka ve Slatiňanech Lenka Vostradovská, která vám poradí, jak a podle čeho vybírat:

Magické číslo devět

„Jak na doplňky? S rozvahou. Správné doplňky pozvednou úroveň celého outfitu, stejně tak špatné doplňky mohou celý dojem zbořit. Nejde jen o správný výběr stylu, ale i o množství… Říká se, že pravá dáma, by na sobě měla mít maximálně 9 viditelných věcí toto číslo zahrnuje oblečení, boty i doplňky. Pokud se budeme držet tohoto pravidla, slečna s 8 prsteny a 4 řetízky už je 3 kusy nad limit a to ještě není oblečená. Nezapomínejte, že méně je více.

Výběr doplňků na společenskou akci by se měl tohoto pravidla držet obzvlášť. U běžného oblečení můžeme doplňky celý dojem úplně změnit, v případě společenského oblečení to není žádoucí. Po čase, který věnujete výběru těch správných šatů, je jistě nechcete „zabít" nevhodným doplňkem. Příkladem může být doplnění nadýchaných princeznovských šatů koženým náramkem nebo masivním zlatým řetězem.

Šaty jsou tedy středobodem společenského outfitu.

Než začnete vybírat doplňky, zamyslete se ještě nad tím, jaký zvolíte účes, bude to drdol, rozpuštěné vlasy, rovné či vlnité nebo nápaditý složitý „výčes"? To vše hraje svou roli.

Ještě jednu věc je třeba zohlednit, pokud nosíte brýle, je třeba při výběru doplňků zohlednit i to.

Účes podle šatů

Základními doplňky ke společenským šatů jsou náušnice a náhrdelník ideálně v sadě, aby se nelišily stylem, další jsou náramky a ozdoby do vlasů, ať už vlásenky s kamínky, skřipečky s kytičkami nebo korunky. S doplňky do vlasů stejně jako s výběrem účesu vám nejlépe poradí vaše kadeřnice, při plánování je dobré mít u sebe fotku šatů, ve kterých půjdete.

Pokud jde o náramky, nejsem jejich velkým příznivcem, protože společenské (i svatební) šaty jsou šité z lehkých materiálů jako tyl, krajka nebo organza a je na nich spousta vyšívaných aplikací tohle vše můžete náramkem velmi lehce zatrhnout, obvykle zapínáním.

Dalším výrazným doplňkem jsou náušnice, právě u nich je třeba brát ohled na volbu účesu. Pokud si k uhlazenému drdolu vezmete masivní nápadné náušnice, nejspíš budete vypadat jako od cirkusu. Naopak drobné náušnice se v rozpuštěných vlasech úplně ztratí.

Doplňovat, ne zastiňovat

Náhrdelník je asi nejnápadnějším doplňkem, který si k šatům bereme, při jeho výběru vždy myslete na to, že by měl šaty doplňovat, ne zastiňovat. Máte na šatech štrasové kamínky nebo korálky? Zvolte náhrdelník, že stejného materiálu. Pokud mají šaty výrazně zdobená ramínka, můžete náhrdelník směle vynechat. K šatů za krk bohatě postačí přívěsem na řetízku, naopak korzetové šaty si zaslouží výraznější náhrdelník, aby dekolt nevypadal prázdně.

Náhrdelník můžete zvolit buď v barvě šatů, nebo nějakém jiném odstínu této barvy, stejně tak může být neutrální bílý, smetanový, čirý nebo zlato či stříbro. Pozor ne vše se hodí ke všem šatům, doplňky proto vždy vyzkoušejte s šaty, nespoléhejte na, že je máte v oku.

A ještě jedna věc, stále zmiňuji náhrdelník jednotné číslo! Ano dámy, není žádoucí, abyste ukazovaly celou svoji šperkovnici najednou. Kromě toho, že tím zcela jistě porušíte pravidlo o dámách, které jsem zmínila v úvodu, nejsou řetízky zamotané do sebe právě nejkrásnější.

Nechte vyniknout krásu

Přestože prsteny se do sebe nezamotají, rozhodně i na ně bych uplatnila pravidlo, že méně je více. Opravdu musíte mít na každém prstu dva? Proč raději nenechat vyniknout krásu dvou, tří kousků a ty ostatní si nechat na jindy. Obzvláště to platí u zásnubních a snubních prstenů, proč je zakrývat spoustou dalších… Nevěstám bych ve svatební den rozhodně doporučovala nenosit žádný jiný prsten než zásnubní, i v případě, že běžně nosíte osm prstenů na každé ruce.

Knoflíčky se vrací

Pánové to mají s doplňky o něco jednodušší, u nich přicházejí v úvahu spona na kravatu, manžetové knoflíčky, snubní prsten a nejvýraznější doplněk hodinky. Spona na kravatu dnes není často používaná, protože kravaty se dnes šijí s poutky, která splní její funkci.

Naopak manžetová knoflíčky zažívají renesanci, až už si vyberete jakýkoli tvar a materiál, vždy k nim musíte mít speciální košili, na kterou jdou dát.

Snubní prsten je nejjednodušší položkou v pánských doplňcích, protože u něj je jen volba nosit nebo nenosit.

Naopak hodinky nejvíce ze všech mužských šperků vyjadřují mužův styl. Dnes kdy je každý zvyklý mít u sebe dvacet čtyři hodin denně telefon jsou hodinky u průměrných mužů na ústupu.

Co nechat doma…

Nezmínila jsem dvě věci dámské hodinky a pánské řetízky. Dámské hodinky proto, že ještě nikdo nevyrobil hodinky dost jemné na to, aby nevypadaly s velkou večerní rušivě. Samozřejmě např. do divadla ke koktejlkám nebo kostýmku je to jiná. Pánské řetízky proto, že pod košilí s kravatou nejsou vidět, proto se na společenské akce nenosí. Muž s rozepnutou košilí a dvěma kilogramy zlata na krku na ples nebo jinou společenskou akci prostě nepatří."