Technologická odstávka je plánována přibližně do začátku března 2012, informovala společnost Unipetrol, která je majoritním vlastníkem firmy.
Důvodem zastavení obou provozů jsou podle ní nízké rafinérské marže. Výroby mazacích olejů a asfaltů se opatření nedotkne.

„Největší negativní vliv na rafinérský segment společnosti mají přetrvávající vysoké ceny ropy a zejména relativní zdražení ceny ropy Ural k ropě Brent,” uvedl na stránkách rafinerie generální ředitel Parama Milan Kuncíř.

Podle mluvčí podniku Jany Iovlevové zaměstnává firma 636 zaměstnanců. Odstávka postihne několik desítek pracovníků.
Velkou odstávku dosud vyhlašovala rafinerie jednou za tři roky. Ta poslední trvala od 20. ledna do 25. března letošního roku. V jiných letech byla redukce výroby kratší.

Mluvčí Unipetrolu Martin Pavlíček před časem připustil možnost uzavření podniku Paramo. Ředitel úseku rafinerie Unipetrolu Ivan Ottis to však začátkem listopadu popřel s tím, že i při optimalizaci rafinerské výroby v holdingu Unipetrol by produkce asfaltu a olejů měla být v Pardubicích zachována.

Paramo vyrábí maziva, oleje a nátěrové hmoty. Podle výroční zprávy skončila společnost loňský rok se ztrátou téměř 230 milionů korun, rok předtím hospodařila se ztrátou asi 152 milionů korun.