Hosty v redakci Chrudimského deníku byli primář chirurgického oddělení Nemocnice Chrudim VLADIMÍR NINGER a PAVEL JANDÍK, chirurg specializovaný na onkologické operace z Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Dotazy směřovaly i k jiným typům onkologických obtíží a oba lékaři se nezalekli dokonce ani soukroměji pojatých otázek.

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli u výskytu rakoviny prsu hraje nějakou roli i věk? Může ji dostat třeba i dívka školou povinná? (budoucí maminka)
Ano, mladý věk do 35 let je významným rizikovým faktorem pro prognózu choroby. Nejmladší rakovinou postižená je v písemnictví uváděná dívka ve věku 9 let. Několikrát za rok řešíme tuto diagnozu u žen kolem 20 let věku.

Jsem více ohrožená rakovinou prsu, když mi menstruace začala v 11 letech? Mám dvě děti, každé jsem rok kojila a teď mi je 36 let. Kdy mám nárok na mamograf? Děkuji. (Bety)
Časná menstruace je rizikovým faktorem stejně jako menstruace prodloužená za běžnou menopauzu. Porody a dlouhodobé kojení jsou pokládány obecně za ochranné faktory. Nárok na mamografické preventivní vyšetření , kdy žena žádné příznaky nemá, je od 45 let věku. Pokud si žena myslí, že takové onemocnění má, nebo má bolesti v prsu, nebo si dokonce najde bulku v prsu , najde pomoc v každé mamologické poradně. Vyšetření hradí zdravotní pojišťovny.

Se skalpelem jistě zacházíte bravurně. A jak jste na tom s kuchyňskými noži doma, páni doktoři? Nechodí vaše manželky bosy jako kovářova kobyla? (Marie )
Občas se každý z nás řízne kuchyňským nožem, manželky nosíme v náručí.

Proč kapacita, jako je dr. Jandík, působí právě v Chrudimi? (Heda L.)
Můj vztah k Chrudimi je dlouhodobý a trvá již od studentských let, kdy jsem zde byl na stáži a později 3 roky pracoval na chirurgii jako lékař. Úroveň chirurgie v Chrudimi je výtečná, jak oddělení, tak operační sály jsou nadstandardně vybaveny, včetně nejmodernější techniky, kterou zde mohu používat. Vybavení je plně srovnatelné s klinickým pracovišti v ČR. Navíc je zde kolektiv, na který se těším a rád chodím do práce. pracoviště má vynikající management.

Může rakovina prsu postihnout i muže? (kobra)
Ano, v kterémkoli věku.

Dobrý den, pane doktore Jandíku, setkal jste se už ve vaší praxi s případem, že by byla s rakovinou prsu diagnostikovaná těhotná žena? (Jana S.)
Bohužel vícekrát a tyto stavy jsou komplikované především z hlediska léčby.