Desítky diváků a fanoušků procházela mezi zaparkovanými závodními speciály a vskutku měli co obdivovat. Jezdci dorazili ze všech koutů republiky, nezanedbatelná část přijela také z Polska a jedna posádka z Německa. Mezi značkami převládaly škodovky nejrůznějšího stáří.

Nálada před startem byla vynikající, byť podmračená obloha hrozící deštěm kalila radost. Oslovení závodníci se shodli, že na mokré silnici se nezávodí dvakrát dobře.

„Počasí ovlivňuje náladu i výsledky. Déšť znamená velké riziko. Jestli bude mokro, rozhodně to nebude rychlý závod,“ nechal se slyšet například Roman Vlas, který se závodění aktivně věnuje již od roku 2003. Do Chrudimi přijel z Brna.

„Jezdíme po celé republice a sem do Chrudimi to vlastně máme nejblíže,“ poznamenává Vlas s tím, že si na dálnici D1 vůbec netroufli.

Od Českého Krumlova přibyl na železnohorskou rallye také devětadvacetiletý Miroslav Čabaj s fabií a s počasím si hlavu nelámal: „Nevím, jak to dopadne, když zaprší, tak zaprší, musíme se s tím vyrovnat,“ říká závodník a pokračuje: „Tahle soutěž se mi líbí, jsou tu specifické tratě, šotoliny, hodně rychlé úseky, i slavnostní úvod… přijeli jsme si to sem užít.“

Pozor na objížďky

Motoristy, však v průběhu soboty čekají objížďky. Napříč Chrudimskem se pojedou tři krát tři rychlostní zkoušky. Jejich mapu si můžete prohlédnout zde.

První, čtvrtá a sedmá rychlostní zkouška se pojede od Morašic přes Janovice a Hbyhněvice a končit bude těsně před Pohledem a jezdci tu budou startovat v 8:42, 12:02 a 15:12.

Druhá, pátá a osmá „erzeta“ povede závodníky od Licibořic přes Křižanovice, Samařov a Nové Lhotce až k Petrkovu. Tady se startuje v 9:01, 12:21 a 15:31.

Poslední a závodníky také nejoblíbenější úsek vede od Nasavrk přes Bratroňov, Podlíšťany sa končí přes Loučkami. Zde budou závodníci startovat v 9:48, 13:08 a 16:18.