„Pan ředitel Marounek je v současné době v pracovní neschopnosti. Zatím není jasné, o jak dlouhou pracovní neschopnost jde, byť všichni doufáme, že se co možná nejdříve uzdraví,“ odpověděla na dotaz Deníku mluvčí Nemocnice Pardubického kraje (NPK) Kateřina Semrádová.

Dodala, že NPK jako zaměstnavatel nemá s odkazem na platnou právní úpravu žádné oprávnění zjišťovat nebo dokonce šířit jakékoli informace o zdravotním stavu svých zaměstnanců nebo o prognóze jejich léčby. „Tyto informace jsou ze své povahy ryze osobní a citlivé a jako takové jsou i adekvátně chráněny před neoprávněným nakládáním,“ zdůraznila.

Zejména Chrudimská nemocnice se právě nyní potřebuje vyvléknout z personální krize. Už před několika dny vedení NPK oznámilo, že lůžkové oddělení interny se v září zcela jistě neotevře. Ale nastínilo konkrétnější scénář, jak dlouhodobý problém postupně vyřešit. Do jednání se aktivně zapojil nový ředitel Jan Marounek, který nastoupil do funkce 15. července. Po jeho vážném úrazu je ale všechno jinak.

Jan Marounek se setkal se zástupci Nemocnice Pardubického kraje.
Krize na interně vrcholí, chrudimská a pardubická nemocnice má nového ředitele

„Organizace provozu obou nemocnic se v tuto chvíli vrací k modelu z doby před jeho nástupem,“ upřesnila Semrádová s tím, že provoz Chrudimské nemocnice tak bude opět řídit Vladimír Ninger, ředitel pro zdravotní služby NPK.

„Z hlediska chodu nemocnice a řešení nejakutnějších problémů jsme opět na začátku, kdy v nemocnici fakticky chybí ředitel, tedy člověk, který by řešil každodenní problémy chodu nemocnice, jejich zaměstnanců, pacientů. Byl jsem však ujištěn vedením kraje, že Jan Marounek stačil za necelé tři týdny fungování nastavit správné procesy,“ zareagoval na nenadálou událost chrudimský starosta František Pilný.

Záchrana interny

Stabilizace a podpora interny. To byla témata společného setkání zástupců NPK a města Chrudimi, které se uskutečnilo minulý týden. Zaznělo tam, že prioritou je stabilizace základního složení odborných interních ambulancí, které jsou pro zajištění péče v chrudimském okrese nezbytné. Jde o obecnou interní, kardiologickou, plicní, diabetologickou, endokrinologickou a gastroenterologickou ambulanci.

„Stejně důležité je podpořit fungování interního stacionáře, který zdravotníkům v pracovní době umožní sledovat pacienta na nemocničním lůžku a podle stavu a vývoje obtíží jej potom buď umístit na akutní lůžko v nemocnici, případně jej přeložit jinam, nebo úplně propustit do domácího léčení,“ vysvětlil v minulých dnech Marounek.

Lůžkové oddělení chrudimské interny se v případě úspěšného náboru lékařů a sester otevře opět v září.
Lůžkové oddělení znovu otevřeme v září, tvrdí nemocnice. Když sežene personál

Vyjádřil se i o právě vystudovaných lékařích. „Výchova mladého internisty z absolventa na samostatně fungujícího lékaře s atestací trvá pět až šest let. Po celou dobu musí mít lékař jasnou perspektivu. A pokud není místní, musí si postupně vytvořit také vztah k regionu,“ zdůraznil.

Starosta Pilný po jednání ocenil, že se nový oblastní ředitel ve funkci dobře orientuje. „Prošel oddělení, setkal se s personálem, pochválil dobrý technický stav objektu a jeho slušné vybavení. Poznal tak, co už dávno víme - že naše nemocnice má velký potenciál. Jsem rád, že si prošel naše město, které se mu moc líbilo. Je mi líto jeho nehody a přeji mu brzké uzdravení,“ uvedl Pilný.

MUDr. Jan Marounek je odborníkem v oblastech chirurgie, cévní chirurgie a kardiochirurgie. Absolvoval 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, odpromoval v roce 1998. Postdoktorské studium strávil na univerzitě v Massachusetts a mezi lety 2013 a 2014 získal také titul MBA na auburnské univerzitě. Je držitelem licence pro výkon soukromé praxe a lektora ve všech výše zmíněných oborech a licence pro výkon funkce vedoucího lékaře a primáře v oborech cévní chirurgie a kardiochirurgie. Je držitelem diplomu celoživotního vzdělávání lékařů. (Zdroj: Estheticon.cz)

MUDr. Vladimír Ninger byl V letech 2003 až 2014 zaměstnancem Chrudimské nemocnice, v níž po celou dobu zastával funkci přednosty chirurgického oddělení a od roku 2013 post ředitele. Byl také členem statutárních orgánů nemocnice (v letech 2007 až 2008 členem dozorčí rady a v letech 2009 až 2012 a opět 2013 až 2014 členem představenstva). Po vzniku akciové společnosti Nemocnice Pardubického kraje v roce 2014 se stal členem jejího představenstva, náměstkem ředitele pro oblast řízení zdravotní péče a přednostou chirurgického oddělení. (Zdroj: Wikipedia.org)