Důvody náhlého odchodu stávající ředitelky nejsou úplně zřejmé. Vztahy mezi Martinou Vítkovou a zaměstnanců muzea nebyly úplně ideální. Vše pak vyvrcholilo rychlým rozhodnutím o vystavení secesní divadelní opony, která v muzejních depozitářích ležela více než 100 let zcela bez povšimnutí. Její rozmotání posvětil i certifikovaný restaurátor.

„Je to velice divná a zapeklitá situace, nedokážu říci kloudného slovo," komentuje bývalý ředitelka Vítková svůj odchod. Vystavení opony však nebyl jediným důvodem pro odchod z muzea.

Změnu pocítí i návštěvníci. Například plánovaná výstava Kameny se valí na Chrudim zůstane, ale: „Výstavy, které jsem měla naplánované já byly zrušeny ještě před mým odchodem, to byl jeden z důvodů. Mimo jiné jsem plánovala přivézt do Chrudimi Vambereckou krajku a pokračovat ve výstavách fotografů spojených se zdejším krajem," pokračuje Martina Vítková.

O budoucím řediteli Regionálního muzea v Chrudimi bude jednat příští týden rada Pardubického kraje. Od roku 2011, po odchodu Mileny Burdychové to bude již šestý.

„Teď si dám krátkou pauzu, abych mohla trochu zapracovat na své dizertaci a asi směřuji spíše k učení na univerzitě, než k zaměstnání v instituci," dodává Martina Vítková.