V místním referendu, které se konalo souběžně s parlamentními volbami, mohli obyvatelé Třemošnice projevit svou představu o využití pozemku v průmyslové zóně. Měli k rozhodování dvě varianty: další rozšiřování závodu firmy Kovolis Hedvikov anebo výstavbu rodinných domů.

Pro rodinné domy se vyslovilo 988 hlasujících, hlas proti odevzdalo 346 občanů. Projekt dalšího rozšíření firmy Kovolis Hedvikov podpořilo 362 třemošnických obyvatel, proti se jich vyslovilo 954. Je tedy rozhodnuto.

Pro rodinné domy se vyslovilo 988 hlasujících, hlas proti odevzdalo 346 občanů. Projekt dalšího rozšíření firmy Kovolis Hedvikov podpořilo 362 třemošnických obyvatel, proti se jich vyslovilo 954. Je tedy rozhodnuto.

Odpůrcům nové továrny se jistě ulevilo, že v blízkosti rodinných domů či obchodu s potravinami nebude stát nový závod s lisovnou a tavírnou hliníku, obrobnou, nářaďovnou, dílnami a skladem. Kovolis Hedvikov tak přijde o obrovské množství peněz, které firma s důvěrou ve stálost územního plánu do pozemku už investovala. Na sociálních sítích už o tom místní lidé vedou debatu, ve které je poměrně trefně napsáno:

"Ponaučení na příště. Podnikatel si má nejdřív koupit pozemek a pak na něm začít projektovat a stavět. Rodina vlastnící firmu Kovolis Hedvikov zachránila a vybudovala podnik hrající nejvyšší level minimálně v Evropě. Technologická špička, která zaměstnává stovky lidí. Jaký podíl byla cena pozemku vůči rozpočtu celého projektu? Prostě se staly chyby, přiznejme to všichni."

Psali jsme již:

Kovolis Hedvikov dává práci v Třemošnici a sousedním Ronově nad Doubravou stovkám lidí. Tento region ovšem nezaměstnaností netrpí, což byl i jeden z argumentů, proč se lidé v referendu rozhodli dát přednost výstavbě domů před rozšířením výroby.

Firma se také angažuje ve sportu, společenském a kulturním životě, významně spolupracuje s místním středním odborným učilištěm. Jaké budou nyní její vztahy s radnicí a městskými organizacemi? Žádné prohlášení se dosud neobjevilo a firma neodpověděla ani na otázky redakce Deníku.

"Přál bych si, aby naše dosavadní dobrá spolupráce pokračovala," řekl včera starosta města Miroslav Bubeník.

Po referendu by mělo následovat zasedání zastupitelstva, jehož členové jsou podle zákona povinni ctít výrok voličů a měli by tedy schválit změnu územního plánu z průmyslové zóny na zónu bydlení. Potom začnou práce na přípravě území, je třeba vyhotovit projekty, geometrické plány, pozemek vybavit infrastrukturou.

Zajímavé jistě bude, jak se Kovolis Hedvikov postaví ke zpětnému odkupu území, které má rozlohu víc než 1,6 hektaru. Město předběžně bez předchozí dohody v povinné kalkulaci při vyhlášení referenda počítalo s částkou pět milionů korun pro zpětný odkup pozemku, ale může to být i jinak. Odkupem pozemků by vznikl další prostor určený k výstavbě zhruba 25 rodinných domů včetně malého parku. Jestliže ze zpětného odprodeje sejde, vznikne pouze 15 stavebních parcel.