Například expozice Od košilky k rubáši aneb narození a smrt v české lidové kultuře představí lidové zvyky a obyčeje při zlomových okamžicích lidské existence – narození a smrti, kolem nichž se rozvinulo množství pověr a obřadů. Připomene, že z našeho života vymizela většina rodinných oslav a rituálů spojených s prvními a posledními věcmi v životě člověka, které jsou dnes považovány za přežitek.

Poznatky z archeologických výzkumů městského opevnění ukáže výstava Chrudim – oppidum muratum. Prstenec kamenných hradeb vznikl v druhé polovině 13. století a dodnes tvoří výraznou dominantu města. Průzkumy přinesly i poznatky o každodenním životě za městským opevněním.

Historii kdysi známé humoristické společnosti zmapuje expozice Kosové chrudimští. Společnost byla založena roku 1867 v hostinci U Marčíků a hned od svého vzniku se stala vůdčím humoristickým spolkem a vzorem pro mnoho dalších podobně zaměřených organizací.
Rybářství a rybníkářství nejen na Chrudimsku se bude věnovat výstava, která začne v září. Přiblíží nejen vývoj rybářství na řekách, ale zavede návštěvníky i do počátků vývoje chovu ryb v Čechách.

Závěr příštího roku bude patřit retro expozici „To jsme doma měli taky". Pamětníci na ní uvidí třeba fotoaparáty Zenit, Praktica, televize Tesla a Merkur, tranzistorová rádia, gramofonové desky, šaty z krimplenu, dekorace z chemlonu, dárková mýdla Šeřík nebo třeba fronty na knihy každý čtvrtek.