Městská policie Chrudim se proto připojila do projektu Centrálního registru jízdních kol (CEREK). Ten je založený na spolupráci městských policií, autorizovaných prodejců jízdních kol, pojišťoven, bazarů a v neposlední řadě taktéž majitelů těchto dopravních prostředků. V současné době je do projektu zapojeno více jak osmdesát městských policií a zaregistrováno bylo již více než osm tisíc jízdních kol.

Pomoc při pátrání

Registrovat se může každý majitel přímo na stránkách CEREK, anebo u prodejce kol, který je též jeho součástí. Je třeba uvést číslo rámu a ideálně také přiložit fotografii kola. Přihlášení není zdarma, ale je potřeba uhradit poplatek ve výši 50 korun. V případě, že kolo zloděj ukradne, majitel to v registru nahlásí.

Bohužel to však rovnou neznamená, že by jízdní prostředek byl okamžitě na světě, ale mužům zákona se tak do ruky dostane alespoň nějaká páka, jak přispět k jeho opětovnému nalezení.

„Pokud například hlídka provádí kontrolu osoby, o níž ví, že se v minulosti se už krádeží dopustila a dotyčný má u sebe jízdní kolo, strážníci si v uvedeném registru ověří, zda náhodou nebylo odcizeno," vysvětluje chrudimský vrchní strážník Lukáš Dvořák.

V Chrudimi jsou krádeže kol poměrně časté a nemine podle šéfa strážníků měsíc, aby se nesetkali alespoň s jedním případem. Z ankety Deníku vyplývá, že ani nepomáhá zamčení kola do sklepní kóje. Zámek na dveřích je pro zloděje jen slabou překážkou. Někteří majitelé se alespoň snaží zakrýt dveře tak, aby dovnitř nebylo vidět.

Jiní cyklisté se brání zlodějům tak, že jezdí na starých bicyklech. „Sázím na to, že moje kolo není v kurzu a nikdo by jej asi nechtěl ukrást. Přesto jej pečlivě zamykám," říká například Alena Moravcová z Nasavrk. Leč podle Lukáše Dvořáka se v Chrudimi ztrácejí nová i stará kola rovným dílem.

Slabší zima

Objeví se i případy se šťastným koncem. Chrudimačka zaparkovala kolo u kostela na náměstí a jen na minutu se od něj vzdálila. Přesto jej někdo ukradl. Za tři dny kolo hlídka objevila u finančního úřadu v Pardubické ulici. „Podle popisu jsme prošli staré záznamy a majitelku kontaktovali," dodává Lukáš Dvořák.

Zimní období, kdy logicky většina cyklistů volí jiný dopravní prostředek, krádeží kol většinou ubývá. Podle policejní mluvčí Jany Drtinové nebylo hlášeno během ledna jediné ukradené kolo.

Ani podle hlineckých i skutečských strážníků nejsou v jejich rajónech krádeže kol tak časté. Neznamená to však, že by zloději dál neřádili, jen majitelé nemají takovou důvěru v opětovné nalezení kola, že krádež v mnoha případech ani nenahlásí.

Anketa: Ukradli vám někdy zloději bicykl?

Hana Hrůzová, Chrudim

Ze sklepní kóje nám ukradli týden staré kolo za deset tisíc. Někdo si ho vyhlédl. Od té doby jsme zadělali dveře do sklepa, aby tam nebylo vidět.

Ludmila Špátová, Chrudim

Už je to dlouho, co mi kolo ukradli. Nedalo se s tím nic dělat. Když ho někdo chce ukrást, tak je na to vybavení a je to pak otázka vteřin. Své kolo mám schované.

Vlasta Pazderská, Smrkový Týnec

Od té doby, co bydlíme ve Smrkovém Týnci, tak ne, ale tady v Chrudimi ano. Bylo rok staré a docela drahé. Někdo si ho asi vyhlédl a ukradl ze sklepa.

Romana Janáčková, Chrudim

Kolo mám, ale musím zaklepat, zatím mi jej nikdo neukradl. Mám ho zamknuté v garáži a vždy s sebou zámek vozím. O pojištění jsem neuvažovala.

Danuše Marková, Slatiňany

Žádné takové zkušenosti nemám, ale kolo zamykám. Mám nové, které by mě ale zdaleka tak nemrzelo, jako můj starý favorit, ten hlídám pečlivě.