„Mrzí mě, že byl tento návrh přijat. Zdravotnické poplatky nadměrně zatěžují i seniory a chronicky nemocné. Jsme stále pro úplné zrušení poplatků ve zdravotnictví a budeme ho prosazovat. Královéhradecký kraj bude nadále odpouštět pacientům ve svých zdravotnických zařízeních poplatky podle stávajícího systému,“ uvedl královéhradecký hejtman Lubomír Franc.

Podobně se vyjádřil i pardubický hejtman Radko Martínek. Ten v minulých dnech poprvé připustil, že by byl ochoten určité poplatky ponechat. Ne však v takovém rozsahu, jaký schválili poslanci.

„S novelou nemůžu souhlasit. Zachovává poplatky dětem i důchodcům, a u léků ruší nesmyslně všechny poplatky kromě těch, které jsou u léků bez doplatku. Takže ti, co shání levné léky bez doplatku, budou platit 30 korun navíc,“ zlobí se hejtman Martínek.

„Chtěli jsme kompromis, ale nebylo to vyslyšeno, a místo toho bylo prosazeno silové řešení. Připravíme s ostatními kraji vlastní návrh omezení poplatků,“ dodal. Jaký konkrétně, to si chtěl nechat pro sebe.

Z Martínkových dosavadních vyjádření je však patrné, že se mu nejvíc zajídají poplatky pro důchodce, požaduje rovněž snížení limitů maximálních výdajů za poplatky.

A je přesvědčen, že Senátem, kde má pravice většinu, připravovaný návrh projde.

Stejně „stoprocentně“ přesvědčen o neúspěchu takového plánu je však jičínský senátor Jiří Liška. „Kompromis, který prošel Senátem a nyní Poslaneckou sněmovnou, je z hlediska koalice opravdu maximum možného, kam můžeme ustoupit,“ kontroval Liška. „Je mi ale jasné, že to budou sociální demokraté dál zkoušet, ačkoliv si vybrali pseudotéma. A i navzdory tomu, že se ukazuje jednoznačný přínos poplatků. Kdyby byly omezeny ještě víc, ztratily by veškerý smysl,“ dodal jičínský senátor Liška.

Lékárníci: Bude ještě větší chaos než dosud

Lékárníky, které současné proplácení poplatků irituje nejvíc, novela příliš nenadchla. Stejně jako lékařům jim totiž kvůli různým úlevám podle věku klientů a různých doplatků na léky přibude administrativy.

„Než tohle, měly by se poplatky radši úplně zrušit. Bude to teď ještě větší zmatek než doposud. Lidé totiž nechápou, že poplatky nám nejdou do kapes, ale že jsme kvůli nim z důvodu složitých odpočtů z marží spíše ve ztrátě,“ řekla svitavská lékárnice Eva Báčová.

Nesouhlasí však s argumentem hejtmana Radko Martínka, že léky bez doplatku budou nyní dražší než ty s doplatkem.

„Ne, takto zjednodušeně se to nedá říct, stále tam je výrazná úspora. Léků s doplatkem vyšším než 30 korun, u kterých už se nebude platit poplatek za položku, bude navíc hodně,“ dodala.

Neplacení poplatků dětmi do osmnácti let zase přinese problémy pediatrům. „Naroste počet pacientů v čekárnách, což poplatky skutečně regulovaly. Například přestaly chodit maminky s dětmi, které měly jen rýmu. Nebo školáci, kteří se přišli ulejvat a chtěli napsat omluvenku. Stoupnou náklady na léčbu a oproti lékařům pro dospělé budeme znevýhodněni,“ přidala se trutnovská dětská lékařka Dagmar Paverová.