Při parkování platilo známé pravidlo „kdo dřív přijde, ten dřív bere". Ten, kdo přijel na poslední chvíli, musel čekat v koloně i přes půl hodiny. „Na tento sraz jezdím s manželem už několik let. Bydlíme kousek od Prahy a čekání na tuto akci se nám vždycky odmění skvělým zážitkem," říká vodačka z auta.

Okolo desáté hodiny dopoledne přišel vodník se svou družinou a zlatým klíčem symbolicky odemkl řeku Doubravu. Mezitím otevřel hrázný přehrady výpusti, aby zvýšil hladinu řeky. Ta se během pár minut zvedla a změnila se v dravý proud. V té době už odtékalo přes devět metrů krychlových vody za sekundu. Tak velké množství vody je potřeba, aby vodáci mohli bez problému projet malebným zalesněným údolím Doubravy.

Vodní nadšenci se rychle oblékali do svých neoprenových obleků a hbitě naskakovali do raftů, kánoí a lodí. Většina milovníků Doubravy se těší na vodní úsek v Mladoticích, kterému se říká Martin. Je to oblast s mnoha peřejemi a kameny. Hodně lidí si v tomto úseku doslova zaplavalo. Pokud někdo do kamenů narazí, začne do lodi proudit velké množství vody a klesá pod hladinu.

VOJTĚCH KUDLÁČEK (3,5 kg a 49 cm). Čerstvými rodiči jsou od 25. 3. od 20:08 Pavel a Aneta ze Srní.
OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 1. dubna

Na situaci je třeba rychle reagovat. Vodák musí vystoupit z lodi, ale dravý proud mu podtrhává nohy a je z něj plaváček. Je tedy možné, že se většina, komu se podobná situace stala, nechtěně napila vody. Samozřejmě na úseky tohoto typu dohlížejí záchranáři a jsou připraveni ihned zasáhnout.¨

Většina nadšenců končila v Ronově nad Doubravou u vodáků, kde bylo možné si postavit stan a zúčastnit se akce i v neděli. Hrázný nastavil a uzavřel zpět výpusti a kolem 15. hodiny odpoledne se průtok vrátil zpět do normálu.

Mezi nadšenci se spekulovalo, že odemykání řeky Doubravy bude možná poslední, protože se v posledních letech řešil nedostatek vody ve vodních nádržích a právě přehrada Pařížov bude možná zařazena do lokality, která by se měla změnit na zdroj pitné vody. Ještě ale není jisté, jak to všechno dopadne. A tak snad zase za rok „ahóóój"!  Zdeněk Sasín ml.

Velikonoční jarmark v Chrasti
Aprílovou sobotu na jarmarku v Chrasti strávilo bezmála 600 lidí