"Tristní je, že na území města Chrudimě je vypouštěna odpadní voda, splašky, toaletní papír a další nečistoty přímo do řeky. Jde například o tradiční místa a výpusti u mostu na ulici Dr. Milady Horákové nebo v Píšťovech, odkud odpadní voda vytéká pravidelně,“ uvádí ochránce přírody Tibor Schwarz ze Zeleného domu Chrudim.

Spousta odpadu podle něj bývá vidět také u kanalizačního přepadu nad mostem u kateřinského kostela, u Divadla Karla Pippicha, nebo u mostu v Široké ulici u Masarykova náměstí. „Bylo by dobré, pokud by to už vodoprávní úřad ve spolupráci s městem Chrudim konečně nějakým způsobem mohl řešit a vyřešit, protože tento stav není únosný. Také to není dobrá vizitka našeho města,“ domnívá se Tibor Schwarz.

Podle vedoucího vodáckého sdružení Petra Zitka museli vodáci vloni rozpustit řadu svých klubových schůzek, protože je přešla chuť plavit se po znečištěné hladině.

Jednoduché řešení ale, zdá se, neexistuje. Podle Pavla Korečka, vedoucího oddělení vodního hospodářství, je v Chrudimi využíván stejný stokový systém, jako v devadesáti procentech dalších měst v ČR. „Tato stoková síť odvádí vody srážkové i odpadní. Obsahuje odlehčovací komory, ve kterých se při hydraulickém přetížení kanalizace odpadní voda naředí a vypustí se do vodního toku. Dochází k tomu, hlavně po prudších dešťových srážkách. Jde o řešení, které asi není z pohledu životního prostředí nejšťastnější, ale je v souladu se všemi zákonnými normami,“ vysvětlil vedoucí oddělení.

Za běžného průtoku řeky bývá znečištění méně patrné, avšak v posledních letech Chrudimkou protékalo méně vody. Odpady tak byly méně naředěné.

Ilustrační foto.
Lidé teď budou vědět, jak členové rady hlasovali