Úhřetice, Chrudimsko: Tající sníh se přičinil o zvýšení vodní hladiny v korytech mnoha řek a potoků na Chrudimsku. Druhého povodňového stavu v sobotu dosáhla Novohradka v Úhřeticích. Voda zde však později ustoupila a v neděli tu byl hlášen, při průtoku necelých třiceti kubických metrů za sekundu, již jen první povodňový stupeň, tedy bdělost. V sobotu kulminovala například i Chrudimka v Nemošicích, průtok zde dosáhl hodinu po poledni 42 metrů krychlových za sekundu. (man)

Zvýšené hladiny hlásí zejména řeky v západních a východních Čechách a na Moravě. Ve východních Čechách byl první stupeň neděli před polednem na Dědině v Mitrově na Rychnovsku, Loučné v Dašicích na Pardubicku a Novohradce v Úhřeticích na Chrudimsku.

Meteorologové předpovídají, že v pondělí bude během dopoledne občas pršet, k večeru však má déšť ustat.

Teploty kolem deseti stupňů nad nulou a slunečné počasí.

Víkendová idyla, která potěšila hlavně lidi na procházkách, se změnila v černou můru pro obyvatele domů podél řek a potoků.
Kvůli odtávání sněhu na horách se přes víkend zvedly hladiny některých toků. Alespoň první stupeň povodňové aktivity platil do včerejšího večera minimálně na 18 místech České republiky.

Nejvážnější stav panoval nejspíše na západočeské Radbuze při odtoku z Českého údolí, kde voda dosáhla druhého stupně povodňové škály. Problémy ale hlásili i vodohospodáři z východu Čech a prakticky celé Moravy.

Nejhorší za sebou

Meteorologové upozorňují, že voda se může vylít z břehů i v následujících dnech, to nejhorší ale snad máme za sebou. „Tání na horách, které hlavně způsobilo zvýšené hladiny, v týdnu zpomalí,“ potvrdila včera Deníku Milena Ferebauerová z Českého hydrometeorologického ústavu.
Důvodem je hlavně zima a chlad, které znovu začnou ovlivňovat charakter počasí.

Ještě během pondělí by nejvyšší denní teploty mohly dosáhnout na plus pět až plus devět stupňů. Již v úterý ale začnou denní teploty klesat na tři až sedm stupňů a v oblastech s nadmořskou výškou nad pět set metrů budou padat srážky smíšené nebo sněhové. Na horách tak zcela jistě do čtvrtka napadne další nový sníh.

Meteorologové minimálně pro pondělí rovněž varují před silným jihozápadním až západním větrem. Ten může v nárazech na horách dosáhnout rychlosti až 110 km/h.

Dobrá zpráva

Pro ty, kteří se o víkendu nabažili teplejšího počasí, mají meteorologové dobrou zprávu v podobě dlouhodobé předpovědi na tento měsíc.
Podle ní by jaro mělo nastat možná již v polovině března. Ve druhé dekádě března by se denní teploty měly nejprve držet v rozmezí pět až jedenáct stupňů, ke konci měsíce by však teploty přes den mohly šplhat až k 19 stupňům.
„Takové teploty by už značily, že přichází skutečné jaro,“ dodala Milena Ferebauerová.

Detailní předpověď počasí čtěte zde