Hamzova léčebna si v roce 2018 mnoha akcemi připomínala výročí 150 let od narození svého zakladatele prof. MUDr. Františka Hamzy. Byl velkou vizionářskou a renesanční osobností. Mimo jiné byl i zakladatel oboru sociálního lékařství v ČR a jeden z čelných odborníků na léčbu TBC. Hamzova léčebna se snažila vždy pokračovat v jeho duchu. Během bohaté historie léčebny se její nedílnou součástí proto stala už v roce 1993 i spinální rehabilitační jednotka, která se specializuje na rehabilitaci osob s poraněním míchy. V loňském roce jsme též oslavili 25 let od jejího založení. Je jen málo dalších nemocí či poranění, které tak významně a dlouhodobě ovlivňují život člověka, jako je poranění míchy se všemi svými důsledky. V tom je význam tohoto oddělení a nutnost, aby prostředí pro léčené pacienty bylo co nejkvalitnější.

Spinální rehabilitační jednotka má v současné době 24 lůžek. Je jednou ze tří spinálních rehabilitačních jednotek v rehabilitačních ústavech v ČR (Luže, Kladruby, Hrabyně). V současné době poskytuje ucelenou rehabilitaci v kompletním multidisciplinárním týmu.

Celá Hamzova léčebna je zasazena do pečlivě udržovaného Hamzova parku a arboreta, který svým prostředím přispívá k harmonizaci duše i těla klienta.

Jsme velmi rádi, že se podařilo 25. narozeninám „spinálky“ nadělit důkladnou opravu interiéru a mobiliáře, abychom poskytli pacientům větší komfort dle současných standardů, zajistili bezpečí, kvalitní rehabilitaci a zpříjemnili pobyt ve zdravotnickém zařízení. Oprava započala v září 2018 a byla ukončena nyní v únoru 2019. Stavební úpravy se dotkly veškerého vybavení oddělení s výměnou řady stavebních prvků i mobiliáře. Stěny byly osazeny antibakteriálním obkladem Akrovynem. Náklady na opravu Spinální rehabilitační jednotky dosáhly 4,7 mil. Kč. Když přidáme náklady na nový výtah, prosklené dveře a vysokozdvižnou bezbariérovou plošinu, tak celkové náklady provedené práce činily 10,55 mil. Kč. Dodavateli stavby byla řada firem, především K-House s.r.o., která provedla stavební práce. Dále REXGLAS s.r.o., která dodala Akrovyn a o dokonalé stěny se postarala firma malířství a natěračství Makula. Výtah realizovala firma PLUTO spol. s.r.o. a posuvné dveře dodala firma ASSA ABLOY Czech & Slovakia s.r.o. Ještě v průběhu prací se s opraveným oddělením seznámil radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr.

Hamzova léčebna děkuje mnoha štědrým sponzorům za spolufinancování této akce. Bez jejich pomoci by se to nepodařilo. Věříme, že velká oprava Spinální rehabilitační jednotky přinese zkvalitnění prostředí ku prospěchu našich pacientů i pro práci zaměstnanců.

MUDr. Václav Volejník, CSc.
Ředitel léčebny