„Pacienti, kteří k nám přijdou a mají mít rehabilitační léčbu, mají vycházet do života, ne ležet v nemocnici. My jsme podle předpisů nemocnice, ale pacient se tady musí cítit trochu jako doma, aby to bylo přívětivé a hezké," uvedl Václav Volejník.

Pavilon byl postaven ve 20. letech minulého století pro léčbu dětské tuberkulózy. První částečnou rekonstrukci podstoupil v letech 1994 a 1995, kdy vznikly dvoulůžkové pokoje se sociálním zázemím. Nyní se jeho kapacita snížila na 30 lůžek, tři pokoje jsou jednolůžkové a jeden třílůžkový. Všechny mají sociální zařízení pro imobilní pacienty, moderní nábytek přizpůsobený potřebám klientů a polohovací lůžka. Vzniklo nové třetí nadzemní podlaží s místnostmi pro komplexní rehabilitaci, obnovena byla jídelna a vybudován lůžkový výtah.

Stavební náklady dosáhly téměř 28 milionů korun včetně DPH, z toho státní dotace činila 15,2 milionu korun, léčebna se podílela 12 miliony korun z vlastních zdrojů. Další tři miliony korun si vyžádalo vybavení pokojů a pracoven.

Hamzova léčebna je největší odborný rehabilitační ústav v Česku, zřizuje ji ministerstvo zdravotnictví. Má 505 lůžek umístěných v 11 pavilonech v parkovém areálu. Léčbu a potřebné služby zajišťuje kolem 550 zaměstnanců. Vloni dosáhla mírného provozního zisku, hospodaření se vyvíjí úspěšně i letos, Kapacita je teď téměř zcela naplněna.