Podle informací Povodí Labe je na 3. stupni hladina Labe na stanicích Vestřev, Les Království a Stanovice, nebo Němčice, na Orlici je pak stav ohrožení v Týništi nad Orlicí. Stejná je situace na Doubravě v Pařížově a na Chrudimce v Padrtech.

Aktuální stavy toků sledujte ZDE

„Vzhledem k nízkým srážkám, vyšším teplotám a pokračujícímu odtávání sněhové pokrývky očekáváme během dne v horních částech vodních toků pozvolný pokles vodních stavů a průtoků a velmi pozvolné odeznění povodňové situace,“ uvedl vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

close Situace na řekách 26.12. v 11:30 info Zdroj: Povodí Labe zoom_in Situace na řekách 26.12. v 11:30

Voda také na několika místech uzavřela silnice. Zatopené byly v úterý dopoledne například úseky silnic přes Orlici Týniště – Albrechtice a Čestice – Borohrádek na Rychnovsku.

Pernou noc za sebou mají hasiči. Na mnoha místech pomáhali stavět protipovodňové stěny, nebo hlídali vodní toky a mostky. Dnes už je situace klidnější.

O včerejší situaci v Královéhradeckém kraji jsme psali ZDE, o situaci v Pardubickém ZDE, o evakuaci dobytka ze zatopených pastvin na Orlickoústecku ZDE.

„Nové události nám přibývají po půlnoci jen pozvolna. Na mnoha místech ale byli hasiči v terénu celou noc a prováděli kontrolu vodních toků a čištění vodotečí, aby mohla voda téct plynule. Ve velké míře se zapojují právě dobrovolné jednotky,“ popsala mluvčí hasičů v Královéhradeckém kraji Martina Götzová.

Na první svátek vánoční měli hasiči celkem 127 událostí. Z toho¨109 technických pomocí, které prakticky všechny souvisely s počasím a povodňovými jevy.