Na všech uvedených tocích panoval včera druhý povodňový stupeň. „Sečské přehradě chybí k zaplnění ještě asi dva metry, Povodí Labe si tu ale s předstihem vytvořilo určitou rezervu,“ hlásí sečský starosta Lubor Schmitt. „Pokud mohu soudit, většina sněhu už, alespoň u nás, roztála. Ještě tento týden ho přitom bylo tolik, že jsme ho z města dvakrát vyváželi na parkoviště u požární zbrojnice,“ dodává starosta.

Vzedmutou Chrudimku sledovali pozorně také o něco níž, v Bojanově. „Máme tu 2. stupeň povodňové aktivity, pohotovost. Voda tu však zatím žádné větší škody nenapáchala. Vypadá to, že hladina Chrudimky právě kulminovala,“ hlásí bojanovský starosta Tomáš Chvojka.

Vydechli si

Voda mezitím zahrozila také na Doubravě v Pařížově. Tady se hladina v noci ze čtvrtka na pátek vyšplhala na prozatím rekordních 93 centimetrů. Později ale začala přece jen, píď po pídi, neochotně ustupovat. Kalný proud z dešťových srážek a tajícího sněhu sledují několik dní rovněž obyvatelé Úhřetic při dolním toku Chrudimky. Tady už voda stačila napáchat škody na několika hektarech osetých polí, řeka se prodrala i do některých přilehlých zahrad a zatopila místní komunikace. Nad ránem tu kulminovala hladina na úrovni 308 centimetrů. Odpoledne se i zde začala situace postupně zklidňovat a nad hladinou Novohradky se začaly objevovat pruhy polehlých, před chvíli ještě zatopených stébel trávy.

Další vývoj teď závisí na počasí. Většina sněhu roztála i ve vyšších polohách okresu, do situace by však jistě výrazně promluvil případný vydatnější déšť.