„Slatiňanský zámek možná oproti jiným nepůsobí zvenčí tak okázale, ale ve svých útrobách skrývá nejedno překvapení. O tom jsme se mohli přesvědčit i v průběhu minulých měsíců, kdy probíhaly přípravné práce pro obnovu zámeckých interiérů v přízemí východního křídla,“ uvedl kastelán zámku Jaroslav Bušta.

Historie východního křídla zámku zahrnuje podle kastelána stopy různých architektonických období. Nejhlouběji lze narazit na renesanční omítky a samotné zdivo, ale v interiérech se pak projevila barokní přestavba, klasicistní úprava a rekonstrukce z konce 19. století. Úpravy interiérů tak byly postupně řešeny výmalbou stěn i stropů nebo papírovými či koženými tapetami a dřevěným obložením.

„Interiéry v přízemí však ve druhé polovině 20. století prodělaly úpravu, kdy zde byly prezentovány rozměrné černé vitríny s kostrami a výmalba byla skryta pod nové a často velmi nevhodné nátěry tvořené akrylátem a nátěry pojenými polyuretanem,“ připomíná kastelán.

Řemeslníci teď začínají odstraňovat novodobé akrylátové nátěry stěn. „Restaurátoři poté přistoupí k obnově historických výmaleb. Místnosti pak naleznou využití v novém hávu jako expozice a prostor pro koncerty, přednášky a společenská setkání,“ doplnil kastelán. (jb, man)