Dlouho by mohli osvých zkušenostech srestitučními tahanicemi vyprávět představitelé Heřmanova Městce, kde se hned vpočátku devadesátých let ozval se svými nároky potomek šlechtického rodu Kinských.

Kinský požaduje i Bažantnici

„České soudy vyřkly, že majetek vydán nebude. Jestli se touto kauzou bude časem zabývat justiční úřad ve Štrasburku, netuším. My každopádně věříme, že se kauza neobrátí ve prospěch Kinských, a proto do údržby nemovitostí běžně investujeme,“ vysvětluje Zdeňka Sedláčková, místostarostka Heřmanova Městce.

František Oldřich Kinský žádal ovrácení několika budov, například ozákladní školu, hřebčín, domov důchodců nebo Bažantnici.

Zabržděný rozvoj

Dlouhou dobu stagnuje kvůli nevyřešeným restitucím město Chrast. Pozemky, které leží na jeho území a tvoří třetinu celého území města, patřily kdysi církvi. „Je to území nikoho, nejsou státu, obce ani církve. Dokud parlament nevyřeší problematiku církevních restitucí, nemůže se město rozvíjet,“ stěžuje si starosta Chrasti Tomáš Vagenknecht.

Pozemky pro cyklostezku

Hlinsko se už srestitučními požadavky vypořádalo, problém mu ale občas vrozvoji činí soukromí majitelé pozemků. „Odmítají prodej, a tak nemůžeme vybudovat cyklostezku na Čertovině,“ říká starostka Magda Křivanová.

Město Hlinsko usiluje o výkup pozemků k výstavbě cyklostezky na Čertovině už pátým rokem. Někteří majitelé pozemky odmítají prodat. "Je to skutečně problém, tu cyklostezku by jistě rádi využívali také pěší. Na silnici je hustý provoz a žádné chodníky tam nejsou, takže se chodci necítí bezpečně," vysvětluje hlinecká starostka Magda Křivanová.

Komentář šéfredakrora Chrudimského deníku Romana Zahrádky k problematice restitucí najdete v rubrice "K věci".