Zástupci „skorokoaliční“ třináctky nabídli lídrovi SNK–ED Petru Řezníčkovi křeslo starosty. Znamená to pro Chrudim konec povolebního patu a definitivní ustavení osmnáctičlenné koalice? Ale kdeže…

Nabídka má totiž háček: „Můžeš být starostou, nebudeš však mít v radě žádného jiného radního a nebudeš bránit personálním čistkám na radnici. My si také vybereme, jaké odbory budeme řídit. Tobě pak dáme to, co zbude. Geniální nabídka,“ zlobí se Petr Řezníček, když komentuje výsledek setkání, ke kterému došlo ve čtvrtek večer. A dodává, že na takový návrh nemůže jeho strana s ohledem na dosažený volební výsledek přistoupit.

„Řezníček opravdu mohl být starostou v sedmičlenné radě. Na scéně jsou ale i další subjekty plus naše ČSSD, takže už fakticky pro SNK–ED nezbývá v radě žádné další místo,“ potvrzuje lídr ČSSD Jaroslav Trávníček.

Jednání o „osmnáctce“ tak opět ztroskotala a nabízí se otázka, mají–li ještě pokračovat. Zvlášť s přihlédnutím k tomu, že z druhé linie se o místo na slunci hlásí i ODS, volající po paktu tří nejsilnějších stran. „Hlavní odpovědnost za dohodu či nedohodu ale leží na ČSSD, ta vyhrála volby,“ připomíná vyjednavač ODS Ivan Pištora.

Šušká se ale, že ČSSD se koalice s SNK–ED a ODS bojí jako čert kříže. I kvůli údajným vazbám ODS na Chrudimskou volbu, kterou prý socialisté nemohou vystát.