„Ano, zvažujeme různé varianty. Mohlo by jít o úhrady platebními kartami, přes SMSky nebo prostřednictvím aplikací na mobilních telefonech," sdělil Petr Kopecký, vedoucí odboru územního plánu a regionálního rozvoje. Podle jeho slov by bylo možné takto nabídku rozšířit už na podzim letošního roku.

Možnost bezhotovostního placení by pro řidiče znamenala větší pohodlí. A to nejen proto, že každý u sebe vždy nemusí mít potřebné mince. "Představte si třeba schůzku, která se protáhne. Dnes se musíte k autu vrátit a opět zaplatit parkovací poplatek, ale při úhradě přes mobilní aplikaci by bylo možné snadno si parkování na dálku prodloužit," uvádí příklad Petr Kopecký.

Jak by potom fungovala kontrola? „Systém by byl nastaven tak, že by se v něm každá taková platba ihned zaznamenala. Když si pak espézetku zaparkovaného auta vyfotí městský strážník mobilem s příslušnou aplikací, tak hned vidí, zda a do kolika hodin bylo zaplaceno," vysvětluje Petr Kopecký, podle něhož by samozřejmě nadále zůstala zachována i možnost úhrady v hotovosti.

Všechny zvažované systémy teď budou odborně prodiskutovány na úrovni městského úřadu, Technických služeb Chrudim i městské policie. „Do konce května chceme předložit konkrétní řešení politickému vedení města a někdy na podzim či na konci tohoto roku by bylo možné vybrané řešení realizovat," uzavřel Petr Kopecký.