Stavbaři pracovali v úsecích mezi Chrudimí a Sobětuchy a od tamní křižovatky dál na Stolany. Samostatně byla řešena křižovatka Vrcha.
Těmto pracím předcházela ještě v roce 2014 rekonstrukce Škroupovy ulice v Chrudimi. Celkově tak silničáři opravili dva a půl kilometru vozovky a Pardubický kraj do této akce investoval téměř 21 milionů korun.

Stavbaři použili relativně nové metody takzvané reprofilace neúnosných okrajů silnice za studena. „Spočívá to v odstranění starých vrstev vozovky a stabilizace konstrukční vrstvy. V podkladní vrstvě je využita živičná směs s přísadou gumy. To je také nová technologie" vysvětluje ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec. Vozovka dostala i nový živičný povrch a součástí stavby byla i oprava odvodnění a silničních prvků.

„Už v roce 2009 jsme žádali tehdejší vedení Pardubického kraje o pomoc. Ve Stolanech jsme opravili kanalizaci, tak jsme žádali kraj, aby na tuto rekonstrukci navázal i opravou komunikací, které byly ve velmi špatném stavu. Trvalo to až do loňského roku. Jsem ráda, že se celý projekt podařil a vozovka v obci byla rekonstruována a následně i silnice přes Sobětuchy až do Chrudimi," říká stolanská starostka Petra Stará.

Symbolické otevření nové cesty z Chrudimi na Stolany.

Spokojený je i její „soused" Jiří Sokol, starosta Sobětuch: „Je to velká úleva. Silnice si to rozhodně zasloužila. Sobětuchy fungují jako takový obchvat Chrudimi," poznamenává Jiří Sokol s tím, že kvůli opravenému a rovnému povrchu silnice bez děr patrně budou motoristé překračovat maximální povolenou rychlost v obci i mimo ní.

„Bude to na státní a městské policii, aby na motoristy dohlédla. Nejprve si lidé stěžovali, že to tu je rozbité, nyní si začnou stěžovat, že tu řidiči jezdí rychle," usmívá se starosta. Jedním dechem také dodává, na kterou komunikaci by se měl Pardubický kraj zaměřit ve svých opravách nyní.

„Stálo by za úvahu opravit silnici od Slatiňan na Markovice, která je nejvíce zatížená tranzitní dopravou, protože ji používají motoristé, aby se vyhnuli Chrudimi," dodává Jiří Sokol.