„Naše poradna je zaměřena na problematiku vztahů s dospívajícími," popisuje hlavní poslání poradny Milan Štorek, ředitel Šance pro Tebe. „Dotazy rodičů mohou být zadávány zcela anonymně a do tří pracovních dnů na ně rodiče dostanou odpovědi," doplňuje Milan Štorek. Dotazům a problémům rodičů s dětmi se věnují profesionálové na slovo vzatí Petr Pražák a Michal Zahradník. Oba mají dlouholeté zkušenosti v práci s dospívajícími a mladými dospělými.

Petr Pražák je psycholog a vedoucí Střediska výchovné péče Archa v Chrudimi. Pracuje s dětmi a jejich rodiči v oblasti poradenství a psychoterapie. Věnuje se vztahům mezi žáky, diagnostice a terapii poruch těchto vztahů, ale i jevům jako je šikana apod. Michal Zahradník se věnuje kontaktní práci orientované především na děti, mládež a mladé dospělé. Lektoruje a vede odborné semináře a vzdělávací programy.

Vše ale není jen o internetu. Pokud však mají rodiče nebo jiní opatrovníci dospívajících zájem o osobní konzultaci, mohou se obrátit na Martinu Šťastnou ze družení Šance pro Tebe na telefonu 733 105 834 nebo na e-mailové adrese martina@sance.chrudim.cz.

Rodiče mě nechtějí nikam pouštět, mezi kamarády jsem za blbce

Je mi šestnáct a rodiče mě nechtějí večer nikam pouštět. Co s tím? Kámoši chodí na akce o víkendech a přes týden jsou venku třeba až do devíti. Jsem pak mezi nimi za blbce. Jak mám rodiče přesvědčit? Kamil

Dobrý den Kamile. 16 let je v životě mladého muže (stejně jako ženy) složitá doba to jste si zřejmě všiml.

Vy sám jste už skoro dospělý a máte i skoro dospělé potřeby, zatímco vaši rodiče ve vás stále ještě (občas) vidí to dítě, kterým jste kdysi byl. Nepochybně si přejí, abyste byl v životě spokojený, aby vás nepotkalo nic zlého a mají potřebu vás chránit. Vy zase potřebujete zkoušet nové věci, navazovat nové vztahy, být uznávaný mezi kamarády. Je to naprosto pochopitelné. Píšete : „jak je mám přesvědčit".

Obvykle více než řeči, zabírají činy. Nepíšete, co jste všechno už zkoušel, ale doporučoval bych vám si s rodiči pokud možno v klidu promluvit. Nepřesvědčovat, ale vysvětlit co potřebujete a proč a navrhnout pravidla, která oni budou moci respektovat. Například, že jim řeknete, kam se chystáte jít a s kým, že se budou moci spolehnout, že přijdete v hodinu, na kterou jste se domluvili… Pokud se vám s rodiči podaří takhle „dospěle" domluvit a vy nezklamete jejich důvěru, je vše na nejlepší cestě.

Neznám samozřejmě vaši situaci, a tak může být vše o hodně složitější. Když tak se ještě ozvěte. Michal

Veronika Volejníková