I když se teď rodiče o vítání občánků musejí hlásit aktivně a s předstihem sami, v menších i ve středně velkých obcích to dělají rádi. Například v Prachovicích, kde se uskuteční vítání občánků 3. října, obřad zcela jistě neodpadne. „Lidem se tyhle malé slavnosti líbí a včas si o nich mezi sebou povědí. Víme teď, že v říjnu budeme vítat nejméně čtyři nebo pět miminek, jejichž rodiny se nám už ke dnešku přihlásily," uvedla starostka obce Bohuslava Čepová. Obřad si tu podle ní nenechává rok co rok ujít prakticky žádná rodina, jíž se to týká.

Den po prachovickém obřadu se uskuteční vítání občánků také v Miřeticích. „Informace o vítání dáváme do obecního tisku a lidé se pak chodí na obecní úřad sami hlásit. Všichni se tu navíc mezi sebou hodně znají, takže si o vítání povídají. Není s tím vůbec žádná potíž," potvrzuje stejnou zkušenost miřetický starosta Jaroslav Chour.

Neztratí se v davu

V takřka pětadvacetitisícové Chrudimi to sice mohou mít rodiče k sobě o něco dál, i tady ale všichni vědí, co a jak.

„V porodnici mají maminky dost času, aby spolu i tohle téma probraly. V měsíčníku vydávaném chrudimskou radnicí také čas od času vychází návratový kupon, který zájemci vyplní a přinesou na úřad. My je pak včas pozveme. Nejbližší obřad vítání občánků se koná už toto pondělí, kdy odpoledne ve dvou skupinách mezi Chrudimáky přivítáme celkem dvanáct miminek," upřesňuje vedoucí úseku matrik Jana Andrýsková.