ŘÍJEN: Volby a znovu volby

Výsledky krajských voleb v okrese Chrudim.Krajské volby na Chrudimsku pro KSČM

Volební vítězství z roku 2008 zopakovala ČSSD, tentokrát vyhrála před KSČM a Koalicí pro Pardubický kraj. Z celkových 45 mandátů jich získala 12 ČSSD, KSČM bude mít 11 zástupců, Koalice pro Pardubický kraj jich získala deset, ODS má šest mandátů, TOP 09 a Starostové pro Pardubický kraj tři a Strana práv občanů Zemanovci tři mandáty. Na Chrudimsku, kde komunisté byli před čtyřmi lety až čtvrtí, letos o 314 hlasů porazili druhou Koalici pro Pardubický kraj. Do zastupitelstva se dostali lídři všech šesti stran Martin Netolický z ČSSD, Hana Horská z KSČM, lidovec Roman Línek (KPK), Petr Tupec z ODS, za TOP 09 Jaroslav Zedník a rovněž Zemanovec Jaromír Dušek. Z hlediska preferenčních hlasů byl mezi voliči již potřetí nejoblíbenější lídr KPK Roman Línek.

Senátorské křeslo pro Velebu

Na Chrudimsku získal senátorské křeslo v doplňovacích volbách nestraník a prezident agrární komory Jan Veleba. Žlutou obálku s jeho jménem do urny vhodilo třináct a půl tisíce lidí, tedy 59,73 procenta voličů. Jeho protikandidátem byl zástupce ČSSD Tomáš Škaryd, kterému dalo hlas 9100 voličů, tedy 40,26 procenta. Jan Veleba měl ze svého vítězství radost. „Podle mě je za mým vítězstvím touha voličů po jiném stylu politiky, než jsou líbivá hesla," řekl Deníku Veleba, který si však posteskl nad mizivou volební účastí. Podle něj je dvoukolový systém voleb špatným řešením.Volební účast totiž ve druhém kole klesla oproti prvnímu prakticky o třetinu. K volebním urnám si našlo cestu necelých sedmnáct procent oprávněných voličů (v prvním kole byl průměr takřka šestačtyřicet procent). Nejaktivnější byli voliči v obvodu Chrudim, kde své hlasy ve žlutých obálkách do urny vhodilo 22 764 lidí. Přepočteno na procenta, na Chrudimsku šlo k volbám takřka 20 procent lidí. 

Smutná zpráva: zemřel Eduard Beránek

Lidé zapalují svíčky za Eduarda Beránka. Po dlouhé těžké nemoci ve čtvrtek 11. října zemřel Eduard Beránek, dlouholetý ředitel Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi a člen městské rady. Eduard Beránek byl díky své slušnosti a serioznosti velkou osobností města. Moc jsme si ho vážili. Čest jeho památce! 

Ve vepříně u Hlinska uhořelo tisíc prasat

V Srní na předměstí Hlinska v noci na sobotu 27. října hořela prasečí farma. Podle informací hasičů v objektu uhořelo 100 vepřů a 900 selat, škoda se odhaduje téměř na sedm milionů korun. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, z toho čtyři dobrovolné a jedna profesionální. Informovala o tom  Příčina požáru zatím není známa. Podle mluvčí hasičů Venduly Horákové byl již celý objekt při příjezdu hasičů v plamenech a střecha se zřítila. Hasiči na místě zasahovali více než sedm hodin. „Uvnitř bylo přibližně sto kusů vepřů a 900 selat. Hasičům se bohužel již nepodařilo zachránit ani jednoho vepře. Požár se hasičům podařilo dostat pod kontrolu v 1.53 hodin a v 9.08 hodin byl požár zlikvidován. Škoda byla předběžně vyčíslena na 6,8 milionu korun," dodala Horáková.

ZAJÍMAVOSTI A KURIOZITY

Osud věže ohrozila televizní reportáž

Státní podnik Lesy ČR chtěl do rekonstrukce slatiňanské požární hlásky Na Chlumu v turisticky navštěvované oblasti vložit přes 600 tisíc korun. Jenže po odvysílání televizních reportáží, jež údajně tento záměr zesměšnily, si Lesy ČR podle jejich mluvčího Zbyňka Boublíka všechno ještě rozmyslí. Podniku vadilo, že stavba byla v šotech prezentována především jako rozhledna, z níž nebude kvůli okolním vzrostlým stromům skoro nic vidět. „To, co bylo v televizi, je naprostý nesmysl. Něco takového nemáme zapotřebí," řekl doslova mluvčí podniku. A otřel se i o slatiňanského starostu Ivana Jeníka. „Lidé pak mohou panu starostovi poděkovat, jak náš záměr prezentoval," dodal mluvčí. Podle starosty Ivana Jeníka šlo ale o zbytečné nedorozumění. „Když jsem tázán, tak prostě odpovídám. Přece nebudu tvrdit, že rozhledna nabídne daleké výhledy, když to není pravda," konstatuje starosta. „To ale nic nemění na skutečnosti, že město rekonstrukci věže vítá. Ta hláska sem prostě patří. Je to atraktivní objekt, který reprezentuje kus naší minulosti a má své opodstatnění. Navíc leží na turisticky navštěvované trase. Chceme, aby se věž zachovala i pro budoucí generace. To, že z ní nebude vidět třeba až do Krkonoš, přece ničemu nevadí," uzavřel slatiňanský starosta.

Milena Grenfell-Baines (vlevo) a Eva Paddock  převzaly v sobotu  čestné občanství města Proseč také za svého otce Rudolfa Fleischmanna.  Rudolf Fleischmann a jeho dcery dostali čestné občanství

Rudolf Fleischmann prosadil ve třicátých letech minulého století udělení prosečského domovského práva německým spisovatelům Thomasu a Heinrichu Mannovým a jejich rodinám. Bez československého občanství by se s nimi nacisti vyrovnali po svém. Statečnému zachránci životů bylo v říjnu uděleno čestné občanství města in memoriam. A nejen jemu - toto ocenění si převzaly i Fleischmannovy dcery Milena Grenfell-Baines a Eva Paddock.

LISTOPAD: Smrt výsadkáře znovu u soudu

Vítr řádil: Zlámané stromy a Seč potmě

Chrudimsko Silný vítr v pondělí 1. listopadu nezpůsobil zkázu jako v New Yorku, ale některá města dokázal poměrně dost potrápit. Jedním z nejvíc postižených míst byla Seč. „Máme tady takovou vichřici, že jsme tu jako na vidrholci. Nejde elektřina, na úřadě jsme potmě, nefunguje ani ústředna. Na zemi je plno popadaných větví. Teď řešíme, jakým způsobem to budeme likvidovat. Už jsme zprůjezdnili komunikace mezí Prosečí a Prosičkou. Stromy jsou zatím naházené v příkopech a postupně je budeme odstraňovat. Venku jsou všichni zaměstnanci technických služeb i dobrovolní hasiči. Celkem je to asi patnáct lidí," řekl starosta Marcel Vojtěch.  I když vítr v Seči napáchal dost škody, je s podivem, že blízký Ronov nad Doubravou prakticky ušetřil. „Vítr je docela silný, ale elektřina zatím jde. U nás spadlo zatím pár větví a vítr utrhl i nějakou značku, ale střechy zatím drží. Musím to zaťukat, protože nějaké další škody nejsou hlášené," uvedla místostarostka Hana Culková. Skutči se třeba škody úplně vyhnuly. „Kromě popadaných větví tu není nic většího," dodal Pavel Novotný. Vítr podle Českého hydrometeorologického ústavu dosahoval včera ráno rychlosti 68,4 kilometrů za hodinu, v nárazech 27 metrů za sekundu.

Chrudim se představila na 17. ročníku soutěže LivCom ve Spojených arabských emirátech.

Chrudim si přivezla domů zlato ze soutěže LivCom

LivCom je prestižní mezinárodní soutěž měst, ve které již pošesté nechybělo město Chrudim. A jeho zástupci si domů opět přivezli cenné kovy. Letošní ročník byl již šestnáctým v pořadí a konal se ve Spojených arabských emirátech ve městě Al Ain ve dnech 22. až 26. listopadu 2012. Do soutěže bylo posláno na 350 projektů, do konečného finále postoupilo 70 měst ze 47 zemí celého světa. Chrudim do finálového boje postoupila se čtyřmi projekty. První z nich „S místní Agendou 21 k vyšší kvalitě života" byl oceněn Zlatou cenou s prvním místem. Druhý a třetí projekt „Dům na půl cesty aneb druhá šance pro život" a „Nově lépe s lidmi!" byly oceněny Bronzovou cenou. Čtvrtý z nich, „Zdraví na talíři", byl zaměřen na zdravý životní styl zdravý pohyb, vytváření zdravého a bezpečného prostředí, zdravé stravování a vytváření duševní pohody. „Významným je pro naše město i ocenění, které jsme získali za naplňování kritéria „Umění, kultura a dědictví". Zde jsme byli ohodnoceni nejvyšším stupněm Zlatou cenou," řekla koordinátorka Zdravého města Chrudim a Místní agendy 21 Šárka Trunečková.

Rybáři drancovali vlastní vody

Policie obvinila ze zpronevěry dva bývalé představitele místní rybářské organizace ČRS Chrudim I. Podle zjištění Deníku jsou těmito obviněnými bývalý jednatel organizace a její bývalý předseda. Současné vedení spolku hovoří o přibližně milionové prokazatelné škodě. Muži ale mohli způsobit až pětimilionovou škodu, když po léta přijímali příspěvky členů, startovné do závodů i jiné hotovostní platby bez stvrzenek a peníze si údajně nechávali pro vlastní potřebu.

Okresní soud v Chrudimi zprostil viny zkušebního komisaře Petra Suchomela i testovacího parašutistu Jana Šturce. Obvinění za smrt výsadkáře byli opět zproštěni obžaloby

Krajský soud v Pardubicích potvrdil rozsudek Okresního soudu v Chrudimi, který zprostil obžaloby techniky Petra Suchomela a Jana Šturce. Podle obžaloby chybně otestovali vojenský padák, což způsobilo smrt výsadkáře Lukáše Syručka při seskoku v Chrudimi v lednu 2009. Podle předsedy senátu pardubické pobočky krajského soudu Aleše Holíka se nepodařilo prokázat, že by se dopustili trestného činu. Zároveň poukázal na to, že z neštěstí by se mohli zodpovídat jiní. Syručkovi se při seskoku zapletly šňůry padáku do výzbroje. Záložní padák nestačil včas otevřít a zabil se. Podle armády se žádné chyby nedopustil.

ZAJÍMAVOSTI A KURIOZITY

Problematiku hnutí pro sport přiblížil na tiskové konferenci v chrudimském Hotelu Bohemia poslanec a exministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš spolu s osobnostmi ze sportovního a veřejného života. Na snímku s mistryní světa ve sportovDobešovo Hnutí se hodlá prát za sportovce

Iniciativa Hnutí pro sport je dílem poslance a bývalého ministra školství mládeže a tělovýchovy Josefa Dobeše a naplno se rozběhla v listopadu. Její vznik oznámil Dobeš na konferenci Hnutí pro sport, která se 8. listopadu konala v chrudimském Hotelu Bohemia. Konference se zúčastnilo i několik sportovních osobností. Místopředseda ČSTV Marek Hájek, mistryně světa ve sportovní gymnastice z roku 1979 Věra Černá, Luděk Zajíc, chrudimský fotbalový trenér, který v současné době pracuje ve Sportovním centru mládeže v Brně a mimo jiné působil jako asistent trenéra Dušana Uhrina u národního mužstva Kuvajtu, Monika Simonová, cyklistická vicemistryně světa a volejbalový trenér Lubomír Vašina, jenž v současnosti vede akademický výběr České republiky.

Řidič náklaďáku utekl večer od nehody, nadýchal dvě a půl promile alkoholu

O víkendu 17. listopadu po 20. hodině mezi obcemi Chrudim a Kočí jedenapadesátiletý řidič nákladního automobilu zřejmě nepřizpůsobil rychlost jízdy a při projíždění levotočivé zatáčky dostal smyk a přejel vlevo mimo komunikaci. Vozidlo skončilo na pravém boku v silničním příkopu. Řidič od nehody ihned utekl. Díky svědkům, kteří nehodu ihned oznámili, se na místo včas dostavili policisté z místního obvodního oddělení a psovod. Začalo pátrání, které nemělo dlouhého trvání. Zhruba za necelé dvě hodinky policisté řidiče našli. Všichni se ihned vrátili na místo činu. Zde hlídka provedla s nezodpovědným řidičem dechovou zkoušku a pravděpodobná příčina nehody byla venku. Dvě provedená měření ukázala stejnou hodnotu, 2,52 promile alkoholu v dechu. Další jízda byla opilému šoférovi zakázána a na místě mu byl odebrán i řidičský průkaz.

PROSINEC: Naděje pro obchvat Chrudimi

Na chrudimském židovském hřbitově byl 5. prosince odhalen památník obětem holocaustu. Vzpomínka na transport Židů nevyprchala ani po letech

V prosinci uplynulo 70 let od transportu Židů z Chrudimska do koncentračních táborů. Při této příležitosti se uskutečnilo několik pietních aktů a výstav. Napříkla v pondělí 3. prosince se otevřely dveře chrudimského Muzea barokních soch, aby uvítaly návštěvníky výstavy Zmizelí sousedé. „Na výstavě jsou zpracovány příběhy rodin z Chrudimi, které zde žily až do jejich transportu v roce 1942. Příběh každé z nich je představen na samostatném panelu, který je doplněný fotografiemi a kopiemi dobových dokumentů," vysvětlila autorka výstavy Alžběta Langová. Na vernisáž dorazil z Kanady syn jednoho z mála přeživších chrudimských Židů John Salus. Jeho otec Jan se do Chrudimi vrátil v roce 1994, aby hledal hrob svých předků na tehdy velmi zanedbaném židovském hřbitově. Na chrudimském židovském hřbitově byl 5. prosince odhalen památník obětem holocaustu. Pietního aktu se zúčastnilo nejméně 200 lidí, včetně takových osobností jako vrchní pražský a zemský rabín Karol Efraim Sidon či významný režisér a herec Jan Kačer a řada dalších - předseda Židovské obce v Praze, ředitel Česko-německého fondu budoucnosti, pozůstalí až z Kanady a Švýcarska.

Centrum otevřel Vladimír Špidla

Ergoeduka, první vzdělávací centrum pro sociální podnikání v Čechách, byla otevřena 7. prosince v Proseči. Slavnostního zahájení se zúčastnil bývalý český premiér a eurokomisař Vladimír Špidla. Je nejen patronem Ergoeduky, ale i jejím lektorem. Cílem centra je poskytnout specializované kurzy na špičkové úrovni dalším sociálním firmám, neziskovým organizacím či zaměstnancům státní správy. 

Vodění Jidáše v Jenišovicích na Chrudimsku.Obchůzky s jidášem přibyly na seznam UNESCO

Do Seznamu nemateriálních kulturních statků ČR přibyl obyčej obchůzky s maskovanou postavou jidáše, jež se koná vždy na Bílou sobotu. Obyčej tvoří součást tradice v Pardubickém kraji v obcích mezi Holicemi, Vysokým Mýtem, Luží, Chrastí a Hrochovým Týncem například v Chroustovicích, Jenišovicích, Stradouni či Vraclavi. Vodění jidáše lze doložit od konce 19. století. Obchůzky organizují děti, hlavně chlapci ve věku 13 - 15 let. Obyčej se v ČR vyskytuje jen v několika izolovaných oblastech, čímž se zvyšuje jeho jedinečnost. Pardubický kraj má nyní na národním seznamu významných nemateriálních kulturních statků tři jevy: Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku, Vodění jidáše a rovněž tradici Východočeského loutkářství.

Pavel Šotola odstoupil, Hlinsko má dva nové místostarosty

Dosavadní hlinecký místostarosta Pavel Šotola se vzdal funkce. Jak sám uvedl, důvodem jeho odstoupení je práce v Radě Pardubického kraje, kde je odpovědný za sociální věci a za neziskový sektor. Na jeho uvolněné místo pak Hlinečtí zvolili dva nové místostarosty: sedmašedesátiletého Dušana Boháče, jenž byl předtím do zastupitelstva zvolen jako kandidát TOP09 a NK, a dále osmatřicetiletého Josefa Remeše, jenž předtím ve sboru zacelil mezeru vzniklou odchodem zastupitele a dosavadního radního Tomáše Jírů. Josefa Remeše nominovala KDU-ČSL. Starostku města Magdu Křivanovou bude zastupovat místostarosta Dušan Boháč.

Peníze na chrudimský obchvat jsou v rozpočtu

Silniční obchvat Chrudimě dostal naději, že ho konečně někdo postaví. Ve středu 19. prosince na něj Poslanecká sněmovna schválila 100 milionů korun. Přijala rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na rok 2013, do kterého promítla pozměňovací návrh sněmovního hospodářského výboru. Také díky členovi výboru Janu Čechlovskému, který návrh výboru pomohl prosadit, zahrne SFDI výstavbu chrudimského silničního obchvatu do svého rozpočtu jako jmenovitou akci. Pro zahájení stavby „I/37 Chrudim obchvat úsek Medlešice I/17" byly současně vyčleněny pro příští rok potřebné finance. „Chrudim na obchvat čeká už třináct let. Dopravní zátěž už dávno překročila únosnou mez. Proto jsem rád, že se do rozpočtu SFDI podařilo prosadit zahájení stavby už v příštím roce," konstatuje poslanec a místostarosta Chrudimě Jan Čechlovský. 

ZAJÍMAVOSTI A KURIOZITY

V rámci akce Deníku Česko zpívá koledy se v hlineckém Betlémě sešlo kolem 160 návštěvníků.Šli jsme spolu do Betléma a zazpívali si vánoční koledy

Magické datum 12. 12. se stalo dnem, kdy se na osmdesáti místech v republice začaly současně zpívat koledy. Stalo se tak v rámci akce Česko zpívá koledy. Program v hlineckém Betlémě zahájil o půl šesté dětský sbor Sedmikráska při Základní umělecké škole v Hlinsku vedený sbormistryní Lidmilou Holasovou. Jakmile se ozvala první koleda, začal něžně padat sníh, který dokreslil spolu se zasněženými roubenými chaloupkami hlineckého Betléma pravou vánoční atmosféru.

Pomáhajícího řidiče srazilo další auto

Snaha pomoci druhým se málem stala osudnou řidiči automobilu projíždějícího v neděli 2. prosince večer po silnici mezi Chrastí a Horkou. Muže srazilo jiné osobní auto právě ve chvíli, kdy vystoupil, aby pomohl posádce peugeotu, jehož řidič nezvládl vozidlo a dostal smyk, po němž jeho automobil skončil na boku vedle silnice. Na místě bylo zraněno celkem pět osob. K nehodě vzápětí vyjela profesionální jednotka hasičů z Chrudimi spolu s jednotkou dobrovolných hasičů z Chrasti a obě jednotky hasičů pomáhaly záchranné službě s ošetřením zraněných a s jejich transportem do několika sanitních vozů. Dále bylo nutné osvětlit místo zásahu, zajistit vozidlo proti požáru a po zdokumentování nehody policisty odstranit vrak vozidla.