Předchozí
1 z 12
Další

Leden

Chrudimští zastupitelé odsouhlasili návrh loga a nové identity města. Chrudim bude vybarvena do oranžové a zelené barvy. Nápis v logu tvoří poskakující písmenka, která mají symbolizovat loutky nebo členitost terénu. V textu loga s oranžovým podkladem, jehož autorkou je designérka Markéta Steinert, však levitují písmena r u m, takže se na sociálních sítích objevila kritika a narážky na město alkoholiků.

Únor

Hřebčín ve Slatiňanech se dočkal prvního přírůstku ve vraném stádě Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Hřebeček dostal jméno Generalissimus Serrana I-16. Je třetím potomkem své matky, desetileté klisny 525 Serany a už šestnáctým hříbětem plemenného hřebce Generalissima Manidy I, kterému je třináct roků.

Ve slatiňanském hřebčíně se představila klisnička Regencia. Narodila se 11. února hodinu po půlnoci a je prvním letošním hříbětem Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem.Ve slatiňanském hřebčíně se představila klisnička Regencia. Narodila se 11. února hodinu po půlnoci a je prvním letošním hříbětem Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem.Zdroj: Deník / Luboš Jeníček

Březen

Objekt bývalého kravína u Rabštejnské Lhoty na Chrudimsku se proměnil v Koňskou oázu. Malého Prince, Ninu a Lindu, s nimiž si osud zle pohrál, potkalo štěstí v jistotě, že neskončí na jatkách a dožijí v klidu nového domova.

V mládí je kůň potřebný a člověk bere jako samozřejmost, že mu slouží navzdory své přirozenosti volně žijícího zvířete. Potom přijde stáří a pán už ho nepotřebuje.

Duben

Případ chrudimských nutrií, které na sebe připoutaly velkou pozornost, má překvapivé rozuzlení. Dny škodlivého invazního druhu jsou v několika lokalitách Chrudimi sice sečteny, ale alespoň pro část zvířat, s nimiž se lidé budou jen neradi loučit, se našlo řešení.

Nutrie se rychle množíNutrie se rychle množíZdroj: Karel Dvořák

„K naší radosti a překvapení se pro část nutrií podařilo zajistit azyl v Záchranné stanici a ekocentru Pasíčka v Boru u Skutče,“ řekl chrudimský místostarosta Aleš Nunvář.

Květen

Sto čtyřicet sedm exponátů Muzea loutkářských kultur v Chrudiimi dorazilo na výstavu v korejském Soulu. Díky pečlivé přípravě byly přepravovány ve speciálním balení, kterému se odborně říká diplomatické cargo. "Mají ve velké většině velkou kulturní hodnotu, pro naši sbírku jsou opravdu nenahraditelné," říká kurátor výstavy Richard Matula.

Velká reprezentativní výstava „Tajemství dřevěné loutky“ představí v Historickém muzeu města Soulu fenomén českého loutkářství, které je od roku 2016 součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Červen

Nedělní vzpomínka na obyvatele nacisty vypálené osady Ležáky byla stejně jako vloni důstojná, obešla se bez slov a gest zapálených řečníků, kteří v minulosti přijížděli do pietního území s hlavním úmyslem zviditelnit se.

Nedělní pietní akt byl důstojnou vzpomínkou na vyvražděnou osadu.Nedělní pietní akt byl důstojnou vzpomínkou na vyvražděnou osadu.Zdroj: Radek Pavlík

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ani ministr kultury Lubomír Zaorálek nebo pozvaní zástupci politických stran se mikrofonu nechopili, jen položili věnec k pomníku Kniha obětí. Modlitba za ležácké rodiny, píseň Chválím tě, země má v podání pěveckého sboru Zvoneček ZUŠ Slatiňany, pár vět ředitele Památníku Lidice a Ležáky Eduarda Stehlíka a zapálení Ohně (bez)naděje.

Červenec

Tisíc kubíků dřeva z pokácených stromů, to je jen hrubý odhad škod, které způsobily bouřky a silný vítr v hlineckých městských lesích. "Jsou poničené nejen samotné porosty, ale popadaly nám i čerstvě postavené oplocenky," říká starosta města Miroslav Krčil. Silná bouře pokácela zejména vzrostlé smrky, ale zpustošila ve městě a okolí i listnáče, za oběť jí padly lípy a další stromy.

Srpen

Královéhradecký biskup Jan Vokál svým dekretem odvolal po dvanácti letech služby chrudimského děkana Jiřího Heblta. Charismatický a velmi oblíbený farář bude nově působit ve farnosti Pouchov v Hradci Králové. Jeho místo obsadí dosavadní farář z Třebechovic pod Orebem Jan Šlégr, který byl v neděli při bohoslužbě v kostele Nanebevzetí Panny Marie uveden do služby pomocným královéhradeckým biskupem Josefem Kajnkem.

Září

Došlo k tomu, co každý očekával. Most v Holetíně některý z řidičů projíždějících kamionů poškodil, tedy posunul konstrukci o pět centimetrů. Tím poškodil i kolejiště, které bylo nárazem zdeformováno o tři centimetry. Provoz na trati se na hodinu zastavil, vlaky musely jet rychlostí jen deset kilometrů v hodině. To, že Otloukánka, jak holetínskou "past" přezdívají, někdo poškodí, byla podle jejich názoru jen otázka času.

Dycky most! Holetín je pastí pro kamionyDycky most! Holetín je pastí pro kamionyZdroj: FB

Říjen

Městská sportovní hala byla ve středu slavnostně otevřena a při pohledu na stavbu a její vybavení je zřejmé, že by Proseči mohla závidět mnohem větší města. Její rozměry jsou 36 x 18 metrů, vhodná je pro fotbal, florbal, nohejbal, tenis a další sporty. "Jedná se o stavbu velkých rozměrů a také významu pro naše město. Jde především o dobrou investici do našich dětí, mládeže a podpory sportu ve městě," řekl prosečský starosta Jan Macháček. Hala stála celkem 43 milionů korun.

Listopad

Příběh obyvatel malé kamenické osady Ležáky na Chrudimsku už byl mnohokrát knižně nebo filmově zpracován. Rodinné nakladatelství RONADO, v jejímž čele stojí jediná přeživší Jarmila Doležalová, se nyní odvážilo tragickou událost zpracovat do neobvyklé formy – komiksu. Miřetíce – Kresby bílou a černou pastelkou na šedém podkladu vypovídají o tragédii v červnu 1942 až s mrazivou atmosférou. Dá se předpokládat, že komiks nazvaný Hrdé Ležáky osloví zejména nejmladší generaci a poví vše o osudu vyvražděných rodin.

Prosinec

Tři ministři dopravy Vladimír Kremlík, Karel Havlíček a Martin Kupka se vystřídali od doby, kdy byly zahájeny práce na druhé části chrudimského obchvatu. V pondělí byla stavba za více než 440 milionů korun slavnostně otevřena a odpoledne už sloužila plnému provozu.

Druhá etapa chrudimského obchvatu pár minut po zprovoznění.Druhá etapa chrudimského obchvatu pár minut po zprovoznění.Zdroj: Karel Dvořák